İspanya topun ağzında

İspanya topun ağzında
İspanya topun ağzında
10 yıllık tahvil faizi yüzde 6'yı geçen, CDS'leri zirveye çıkan, borsası ise 37 ayın en düşük seviyesine inen İspanya piyasalarda gerilimi arttırdı

Yunanistan’ın kurtarılmasının ardından üstü örtülen Avrupa ’nın borç krizi, İspanya endişeleri ile yeniden canlandı. İspanya’nın 10 yıllık devlet tahvillerinin faizi, bütçe açığı konusunda devam eden endişelere bağlı olarak son 6 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 6,12’ye çıktı. Bu faiz oranı yeni hükümetin geçen yıl aralık ayında işbaşına gelmesinden bu yana en yüksek oran oldu. Son iki ayda yüzde 20’ye yakın düşen İspanya Borsası ise 37 ayın en düşük seviyesine geriledi. Yunanistan, İrlanda ve Portekiz, tahvil faizlerinin yüzde 7’nin üzerine çıkmasının ardından IMF ve AB ’nin kurtarma paketlerine başvurmak zorunda kalmıştı. İspanya’da faiz oranının yüzde 7’yi geçmesi durumunda yardıma muhtaç hale gelecek. İspanya’nın 5 yıllık tahvillerinin getirisi de bu yıl ilk defa yüzde 5’i geçerek yüzde 5,07’ye yükseldi. Almanya’nın 10 yıllık tahvillerinin getirisi tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 1,628’e kadar geriledi. ABD tahvillerine talep ise 5.1 trilyon dolarla zirveye çıktı.

CDS’ler rekor seviyede
İspanya’nın borçlarını iflasa karşı sigortalamanın maliyeti de rekor seviyeye çıktı. İspanya’nın 5 yıl vadeli borcunun kredi takas primi (CDS) yeni zirve olan 520 baz puana çıktı. İspanya’nın bütçe açığı hakkındaki endişelerin etkisiyle euro, dolar karşısında 1.2995, yen karşısında ise 104,82 ile 2 ayın dibini test etti. İspanya’ya ilişkin endişelerle cuma günü sert satışların yaşandığı borsalar, ABD’de perakende satışların beklentilerin üzerinde gelmesiyle kısmen toparlandı. Merkez Bankası’nın ‘istisnai gün’ ilan ettiği iç piyasada ise dolar 1.80 TL’nin altına indi.

Bankalar zor durumda
İspanya hükümetinin bir dizi istihdam ve finansal reform uygulamasına rağmen, İspanyol bankaların çöken emlak piyasasından kaynaklı batık krediler ve özerk bölgelerin yüksek borcu nedeniyle güç durumda olması, yatırımcıların bu ülkeyle ilgili kaygılarının sürmesine sebep oluyor. İspanya’nın 10 yıllık tahvillerinin faiz oranı geçen yıl, bir ülke için uzun süre sürdürülemez seviye olarak görülen yüzde 7’ye yaklaşmıştı.

Piyasalar, İspanya’da bugün yapılacak 12 ve 18 ay vadeli bono ihaleleri ile perşembe günü yapılacak 2014 ve 2022 vadeli tahvil ihalelerini takip edecek. İtalya’nın da tahvil faizinin yüzde 5,6’ya yükselmesi tedirginlik yaratıyor.ALINAN ÖNLEMLER

Yeni doğanlara yapılan 2500 euroluk para yardımı kaldırıldı.

Emeklilik yaşı 65’e çıkarıldı.

Kamu çalışanlarına yılboyunca zam yapılmayacak.

Zengilere ek vergi getirildi.

Memurların maaşlarında % 5 kesinti yapılacak.(radikal)

bigPara.com