İspanya ve İtalya'ya hayat öpücüğü

İspanya ve İtalya'ya hayat öpücüğü
İspanya ve İtalya'ya hayat öpücüğü
Avrupa Merkez Bankası, Almanya'nın muhalefetine rağmen İspanya ve İtalya'yı kısa vadede rahatlatacak tahvil alım programını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) piyasaların merakla beklediği dünkü toplantısında, yüzde 0,75 olan politika faizini değiştirmezken, tahvil alım programını açıkladı. Faiz kararının ardından ECB Başkanı Mario Draghi, tahvil alımlarında bir sınırlama olmayacağını ve euroyu korumak için yetkileri dahilinde yapılması gereken her şeyi yapacaklarını söyledi. Tek para politikasının korunmasını hedeflediklerini ve hükümetlerin de EFSF ve ESM’yi devreye sokmaya hazır olmaları gerektiğini ifade eden Draghi, tahvil alımlarının koşullara bağlı olarak yürütüleceğini söyledi.

İspanya’nın faizi düştü
Tahvil alımlarının kısa vadeye odaklanacağına işaret eden Draghi, “Tahvil alım programı, örneğin vadesine 3 yıl kalmış 10 yıllık tahvillerin alımını da içeriyor. Hedefimiz için azami üç yıl vade en uygunu. Tahvil alımlarında nicel bir sınırlama olmayacak” dedi.
ECB’nin aldığı kararın özellikle İtalya ve İspanya’yı rahatlatması bekleniyor. Bu ülkelerin aşırı derecede yüksek seviyede bulunan tahvil faizlerinin ortak para birimini tehdit ettiğine işaret eden uzmanlar, alınan kararın kısa vadede bir rahatlama yaşatacağına fakat orta vadede bu ülkelerdeki bankacılık sektörü ile ilgili olarak yapısal reformların yapılması gerektiğine işaret ediyor. Nitekim dün, ECB toplantısı öncesinde 3 ayrı ihalede 3.5 milyar euro borçlanan İspanya’nın maliyetleri azaldı. İspanya’nın 2 yıl vadeli tahvil ihalesinde borçlanma maliyeti yüzde 4,79’dan 2,94’e indi. 10 yıllık tahvil faizi de yüzde 6,25’e geriledi.

Almanya karşı çıktı
Draghi, kararın oybirliğiyle alınmadığına ve bir karşı görüş bildirildiğine dikkat çekti. ECB’nin aldığı karara Almanya Merkez Bankası’nın karşı oy kullandığı belirtildi. ECB’nin özel kreditörlerle aynı önceliği kabul edeceğini ve tahvil alımlarını tümüyle sterilize edeceğini ifade eden Draghi, “Programa dahil ülkelerin ihraç ettiği veya garanti ettiği borçlanma araçlarında istenen kredi notu zorunluluğu askıya alındı. Her türlü para birimi cinsi borçlanma aracı teminatı olarak kullanılabilir” açıklamasında bulundu. ESM ve EFSF için operasyonun gerekli olduğunu belirten Draghi, ECB’nin tahvil alım rolünü yerine getirebilmesi için sıkı şartlara uyulması gerektiğini belirtti. Eurodan dönüş olmadığını tekrarlayan Draghi, “Eurodan geri dönüleceği korkuları temelsiz” dedi.

Altın 6 ayın zirvesinde
Draghi’nin beklenen açıklamaları piyasalarda etkisini gösterdi. Dolar karşısında 1.2650 ile 2 ayın zirvesine çıkan euro, daha sonra gelen satışlarla birlikte 1.26’nın altını gördü. Avrupa borsalarında yüzde 2-3 yükselişler yaşanırken, İspanya’daki çıkış yüzde 4’e ulaştı. Altının ons fiyatı, ECB öncesinde 1.710 dolarla 6 ayın zirvesine çıktı. Altının gramı içeride de 100 liraya ulaştı. Yurtiçinde ise faiz yüzde 7,5 ile bir ayın en düşük seviyesini gördü. Dolar 1.810 TL’ye geriledi. ( EKONOMİ SERVİSİ)

Kritik kararlar
* Tahvil alımında sınırlama yok.
* Tahvil alımları tümüyle strelize edilecek.
* Vadesine 3 yıl kalmış 10 yıl vadeli tahviller alınabilecek.
* ECB özel kreditörlerle aynı önceliği kabul edecek.
* Tahvillerde asgari kredi notu zorunluluğu askıya alındı.
* Karara Alman Merkez Bankası karşı çıktı.

bigPara.com