İspanya'da Clio III seferberliği

İspanya, Fransız otomotiv devi Renault'nun yeni Clio modelinin Türkiye yerine İspanya'da üretilmesi için topyekûn seferber oldu. Hükümetten, muhalefet ve...

MADRİD - İspanya, Fransız otomotiv devi Renault'nun yeni Clio modelinin Türkiye yerine İspanya'da üretilmesi için topyekûn seferber oldu. Hükümetten, muhalefet ve sendika yöneticilerine kadar herkes Fransızlarla bir haftadır pazarlığa oturarak yeni Clio III'ü İspanya'ya getirmeye çalışıyor. İspanya'nın Valladolid kentindeki Renault fabrikası işçileri de Fransızların yeni Clio modelinin İspanya'da üretilmesi için sokaklara döküldü. Sendika yöneticileri İspanya'da işçilik ücretinin fazla olması nedeniyle Fransızların Türkiye'de üretilmesine karar verdikleri Clio'nun yeni modelinin Valladolid'e getirmek için cumartesi ve pazar günü aldıkları 69 avroluk günlük ücreti 17 avroya çekti. Taraflar arasında 1 milyon avroya yaklaşan toplam işçi ücretlerindeki fark ise 300 bin avroya düşürüldü.
İspanya Sanayi ve Enerji Bakanı Jose Montillo, işçilerinin sokağa atılmaması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Valladolid'deki fabrikada 3 bin 400 işçi çalışıyor. Clio III'ün Türkiye'de üretmesinden işçiler doğrudan etkilenecek.