İspanya'dan özür ziyareti

İspanyol telekom şirketi Telefonica yetkililerinin, Telekom ihalesinden çekilme kararını bildirmek için özel uçakla Ankara'ya gelerek, ÖİB'ye bir mektup verdiği öğrenildi.

ANKARA - İspanyol telekom şirketi Telefonica yetkililerinin, Telekom ihalesinden çekilme kararını bildirmek için özel uçakla Ankara'ya gelerek, ÖİB'ye bir mektup verdiği öğrenildi. 'Uygun koşulların var olmadığı' görüşüyle ihaleye girmeyeceğini açıklayan şirketin asıl gerekçesinin ise bu olmadığı belirtiliyor. Telefonica'nın Telekom ihalesine katılmayacağını açıklamasının ardında, "Avea yönetiminde etkinliğin nasıl sağlanacağı konusunun yeterince açık olmadığı" görüşünün yattığı kaydediliyor.
Edinilen bilgiye göre, Telefonica'nın ihaleye katılmayacağına ilişkin açıklamasının yapıldığı sıralarda, özel bir uçakla gelen Avrupa ve Ortadoğu'da birleşmelerden sorumlu genel müdür Angel Villa, Özelleştirme İdares Başkanlığı'na gelerek kararlarını bildirdi ve bir mektup bıraktı.
Hemen geri döndüler
Görüşmede, Özelleştirme İdaresi yetkililerinin Telefonica'nın 'koşulların uygun olmadığı' yönündeki açıklamasından duydukları rahatsızlığı dile getirmeleri üzerine şirket yetkilileri özür diledi. Telefonica yetkilisi, koşulların uygun olmadığı yönündeki açıklamalarına ilişkin olarak da, 'Bunu kastetmediklerini' ifade etti. Havaalanında bekleyen özel uçak, görüşmenin gerçekleşmesinin ardından hemen döndü.
Bu arada, Telefonica tarafından yazılan mektupta, ÖİB tarafından ihale sürecinde gösterilen gayret için teşekkür edilirken, şartların uygun olmadığı kanaati nedeniyle ihaleye katılmaktan vazgeçildiği belirtildi.
Avea sıkıntı yarattı
Mektupta ayrıca Avea'nın yönetiminde etkinliğin nasıl sağlanacağı konusunun yeterince açık olmadığı da ifade edildi.
Yetkililerden edinilen bilgiye göre, Türk Telekom'u alacak firma Avea'nın da yüzde 40'lık bölümüne sahip olurken, İspanyol Telefonica ile birlikte bazı firmalar bilgilendirme sürecinde, bunun sınırlarının belli olmadığı yönünde eleştiri getirdi. Bunun ardından ÖİB, alıcının Avea'daki hakları konusunda yatırımcılara bilgi verdi, fakat bazı firmalar bu bilgileri Avea'nın diğer ortaklarından onaylı olarak istedi.
Hissedarlar da buna olumlu bakarken, belge hazırlandı, buna karşılık Telefonica bunun gelmesini beklemeden çekilme açıklaması yaptı. Avea ortaklarından çarşamba akşamı onay gelirken, bu sıralarda Telefonica'nın çekilme haberi de geldi. Ayrıca Telefonica'nın Çek telekom şirketi Cesky Telekom'un çoğunluk hisselerini satın almak istemesinin de, şirket içinde sıkıntılara neden olmuş olabileceği belirtiliyor.
Öte yandan yetkililer, Telefonica'nın ihaleden çekileceğini açıklamasının rekabet açısından olumsuz olduğunu, teklif sayısının fazla olmasının ihale sürecinde rekabeti artırıcı etkisi bulunduğunu belirtirken, "Ama ihalenin gidişatında pek etkili olmaz" değerlendirmesinde bulundu. Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satışla özelleştirilmesi için açılan ihaleye teklif verme süresi, 31 Mayıs'ta sona eriyor.