İspanya'dan VW'ye 'Yeni modeli bizde üret' teşviki

İspanya'dan VW'ye 'Yeni modeli bizde üret' teşviki
İspanya'dan VW'ye 'Yeni modeli bizde üret' teşviki

Volkswagen, teklifi kabul ederse Audi?nin yeni modeli Katalonya?daki bu fabrikada üretilecek.

İspanya, Audi'nin yeni modelini ülkesinde üretmesi için Volkswagen'in (VW) iştiraki SEAT'a 100 milyon avro destek yapacak. VW'den cevap bekleniyor

MADRID- İspanya hükümeti  iştiraki SEAT’a 100.7 milyon avro (131 milyon dolar) destek vererek Avrupa’nın en büyük otomotiv şirketi Volkswagen’i  (VW) Audi’nin yeni  modelini ülkesinde üretmeye iknaya çalışıyor. İspanya’nın en önemli ekonomi gazetesi El Economista’da yer alan habere göre Ekonomi Bakanı Miguel Sebastien geçen çarşamba günü yeni Audi Q3 4X4’ün İspanya’nın Katalonya bölgesindeki Martorell fabrikasında üretilmesini istemek için Volkswagen’in Almanya’daki merkezini ziyaret etti.
Yapılan görüşmelerde Volkswagen yöneticileri, Bakan Sebastien’den Martorell fabrikasının, yeni modelin üretim merkez adayları arasına girebilmesi için SEAT’a 100 milyon avro destek verilmesini istedi. El Economiste ve rakibi Cinca Dias gazeteleri hükümetin, Sebastien’in ülkeye dönmesininnden iki gün sonra  Volkswagen’in isteğini kabul ettiğini yazdı. Şimdi top Volkswagen’de ve İspanya,Alman otomotiv  devinin kararını bekliyor. İspanya çoğu dünya otomotiv devlerinin iştiraki olan üreticilere destek için 800 milyan avroluk bir paket hazırladı. Ancak paket otomotivciler tarafından yetersiz bulundu. Otomotiv sektörü ülke Gayrisafi milli Hasılası’nın yüzde 6’sını yaratıyor ve 350 bin kişiye doğrudan ya da dolaylı olarak istihdam sağlıyor. Ancak küresel kriz nedeniyle sektöre birçok kişi işsiz kaldı ve SEAT’ın 11 bin çalışanı da işsiz kalmamak için ücretlerinin dondurulmasını kabul etti. 

GM’de hızlı iflas seçeneği
Zordaki Amerikalı otomotiv devi General Motors’un (GM)  faaliyetini sürdürmesini sağlayacak yeniden yapılandırma planına hız verildi. Uzmanlara göre GM’nin önünde iki alternatif var. Bunlardan biri şirketin 11. maddeye göre ‘İflastan korunma’ isteyerek kendisini yeniden yapılandırması. İkinci alternatif ise kötü varlıkların  bir başka şirkete aktarılması ve ortaya sıkıntılarından kurtulmuş bir GM çıkartılması. Ancak her iki durumda da alacaklılarla  anlaşmaya varılması gerekiyor. (Radikal)