İspanya'nın görünümü karardı, piyasalar çöktü

İspanya'nın kredi notu görünümü 'notu düşürülebilir' sinyali olarak algılanan 'negatif'e indi. Açıklama yaralarını sarmaya çalışan borsaları vurdu
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

İSTANBUL - Bir önceki gün Yunanistan’ın kredi notu drüştüğü için bir anda karışan global piyasalar dün bu kez İspanya’dan gelen haberle sarsıldı. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s İspanya’nın ‘AA+’ olan kredi notunun görünümünü ‘durağan’dan ‘negatif’e indirdi. Bu karar piyasalar tarafından ‘yakında İspanya’nın da notu düşürülecek’ diye algılandı.

Yunanistan’dan kötü
Bir önceki gün yüksek borçu yüzünden kredi notu düşürülen Yunanistan’ın son verilere göre borç/milli gelir oranı yüzde 161. Buna karşın dün görünümü negatif’e indirilen İspanya’nın ise 2.4 trilyon dolar borcu buna karşın 1.4 milyar dolar milli geliri bulunuyor, ülkenin borçluluk oranı ise Yunanistan’dan kötü yüzde 171.
Sırf bu verilerin bile kısa sürede İspanya’nın kredi notunun düşürüleceği beklentisi yaratınca açıklamanın hemen ardından bir önceki günün yaralarını sarmaya çalışan piyasalarda yeni bir satış dalgası yaşandı. 

Avrupa yüzde 1 düştü
Gün boyunca artıda seyreden Avrupa borsaları İspanya’dan gelen haber üzerine yüzde 1’lere aşan düşüşler yaşadı.
Bu arada bir önceki gün kredi notu düşürülen Yunanistan’ın borsasında ise dünkü kan kaybı yüzde 3.5’lara ulaştı, İspanya’nın ise yüzde 2.3 oldu.  

Türkiye de satışa yenildi
Avrupa borsalarının toparlanma çabası yüzünden güne sakin başlayan ve ikinci seansın ilk yarısında da dengeli seyrini koruyan İMKB ise İspanya haberiyle başlayan satış dalgasından payına düşeni aldı. İMKB son bir saatte artan satışlar yüzünden günü yüzde 0.82‘lik kayıpla 49.184 puandan tamamladı. Paritenin de etkisiyle dolar 1.51 TL’ye ulaşırken, avro 2,2220’den günü kapattı.  

İngiltere’ye vergi şoku
Bu arada İngiltere, bankacıların primlerinin 25 bin sterlinin üzerindeki bölümünden bir kere mahsus olmak üzere yüzde 50 vergi alacağını açıkladı. Maliye Bakanı Alistair Darling, 5 Nisana kadar yürürlükte kalacak kararla 550 milyon sterlin gelir elde etmeyi hedeflediklerini ve bu karardan 20 bin bankacının etkileneceğini söyledi. Karar yabancı banka çalışanlarını da etkileyecek.