İspanyol Fagor yatırıma doymuyor

Türkiye'ye ekonomik krizin ardından fabrika yatırımıyla giren İspanyol Fagor, hem 2007 yılında ikinci fabrika yatırımını tamamlamaya hem de 2012 yılına kadar endüstriyel mutfak ürünleri pazarında liderliği elde etmeye hazırlanıyor.

İSTANBUL - Türkiye'ye ekonomik krizin ardından fabrika yatırımıyla giren İspanyol Fagor, hem 2007 yılında ikinci fabrika yatırımını tamamlamaya hem de 2012 yılına kadar endüstriyel mutfak ürünleri pazarında liderliği elde etmeye hazırlanıyor.
Fagor'un dahil olduğu İspanya'nın yedinci büyük grubu MCC ise perakende ve finans alanında da Türkiye'de yatırım için araştırmalarını hızlandırdı. MCC perakende alanında Eroski ve Maxi gibi markalarıyla alışveriş merkezi, hipermarket alanlarında faaliyet gösteriyor. Endüstriyel mutfak ürünleri alanındaki sekiz üretim tesisinden birini Gebze'de kuran Fagor, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkanlar'ın da içinde olduğu 14 ülkeyi de Türkiye'nin sorumluluğuna verdi.
Altı yılda cirosunu 1 milyon 150 bin dolardan 15 milyon avroya yükselten Fagor Türkiye, pazarda ciro üçüncülüğünü yakalamış durumda. Yatırımlarının, bölgede bu konuda yan sanayinin oluşmasını da sağladığını söyleyen Fagor Türkiye Genel Müdürü Güçlü Kaplangı, "Gebze'de endüstriyel buzdolabı fabrikamızı kurduğumuzda yedek parça sağlayacağımız yan sanayi yoktu. Bu alanda üretici yaratmak için 1.2 milyon avro yatırım yaptık. Şimdi 85 firma var" dedi.
İspanyollar 'dört gözle' bakıyor
Kaplangı, "İkinci fabrikamızda sanayi tipi bulaşık makinesi üretimiyle başlayacağız ama ürün çeşitlendireceğiz. Fabrika Mayıs 2007'de tamamlanacak ve 10 milyon avroya mal olacak" diye konuştu. Fagor Üretim Müdürü Javrer Iruretagoiera MMC'nin Türkiye'ye iki değil 'dört gözle' baktığını ve iş yapma konusunda çok istekli olduğunu belirti.