İspanyol'a bölge taktiği

Bazı terör olayları nedeniyle bir dönem İstanbul'a ve Türkiye'ye gelmekten kaçınan İspanyollar, Türk turizmcilerin yaratıcı fikirleri sayesinde artık İstanbul'a gelebilmek için maçları bile fırsat biliyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Bazı terör olayları nedeniyle bir dönem İstanbul'a ve Türkiye'ye gelmekten kaçınan İspanyollar, Türk turizmcilerin yaratıcı fikirleri sayesinde artık İstanbul'a gelebilmek için maçları bile fırsat biliyor.
Türkiye'ye yılda 120 bin İspanyol turistin geldiğini söyleyen BW The President Hotel Genel Müdür Yardımcısı Erhan Çakay, "Türkiye'ye gelen İspanyolların yüzde 10-15'lik bölümünü otel olarak biz ağırlıyoruz. Bu yıl 18 bin İspanyol turist otelimizde kaldı" dedi. İspanyolların BW The President Hotel'e bu kadar yoğun ilgi göstermelerinin altında aslında Türklerin kıvrak zekası yatıyor. Çakay, kendi dillerinde konuşulmasına büyük önem veren İspanyollar için otelde İspanyolca bilen 12 personel bulunduğunu, İspanyolların kaldığı katlardaki görevlilerin bile turistleri kendi dillerinde selamladığını, tüm mönülerin İspanyolca olduğuna dikkat çekti. Otonomlar şeklinde yönetilen İspanya'dan gelen turistlerin tanıtım kataloglarında İspanya bayrağı altında görünmekten hoşlanmadıklarını fark eden Erhan Çakay, "Biz de tanıtım kataloğumuza 16 otonomun bayrağını bastırdık. Katalogda kendi bayrağını gören bölgelerdeki İspanyollar bu jest üzerine rezervasyonlarını bize yönlendirmeye başladı" diye konuştu.
Maç doping olacak
Fenerbahçe'nin Real Zaragoza ile eşleştiği günün akşamı İspanya'nın ünlü tur operatörü 'Club Beş Yıldız'ın otelin 100 odasını 16-20 Şubat tarihleri arasında kapattığını aktaran Çakay, şunları söyledi: "Maç 16 Şubat'ta yapılacak. Bu rezervasyonlar önemli, çünkü gelenler sadece maça katılmayacak. Hafta sonu İstanbul turu ve alışveriş için de zaman yaratıldı."
Fenerbahçe'nin İspanya'nın Real Zaragoza takımıyla eşleşmesi ve maçın İstanbul'da yapılacak olmasını fırsat bilen diğer İspanyol tur operatörleri de şimdiden Beyazıt'ta bulunan Best Western The President otelde 2 uçak dolusu İspanyol için yer ayırttı bile. Bu sayının maç döneminde 5 uçağa kadar çıkması bekleniyor.