İsrafa karşı seferberlik

İsrafa karşı seferberlik
İsrafa karşı seferberlik
Yılda 700 milyon dolarlık ekmek israfı yapılan Türkiye'de, toplumsal bilinci arttırmak için tüm bakanlıklarca çalışmalar yürütülecek.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Ekmek israfının önlenmesi amacıyla TBMM Dilekçe Komisyonu’nun bünyesinde oluşturulan Alt Komisyon, toplumsal bilinci arttırmak için yapılacak çalışmaları diğer kurum ve kuruluşlara da ‘yayma’ kararı aldı.
TBMM Dilekçe Komisyonu’na bağlı kurulan Ekmek İsrafını Araştırma Alt Komisyonu’nun hazırladığı rapora göre Türkiye ’de her yıl 700 milyon dolarlık ekmek israfı gerçekleşiyor. Alt Komisyon hazırladığı raporu, ilgili kurum ve kuruluşlara göndererek, görüşlerini almaya başladı.
Alt Komisyon’a ilk gelen görüşlere göre şunlar yapılacak:

Diyanet İşleri Başkanlığı: 2011’de Türkiye genelinde 74 hutbe ve 2 bin 608 vaazda, 2012 Ocak-Ağustos arasında ise 40 hutbe ve 3 bin 523 vaazda tüketim bilinci, israf ve tasarruf konularının işleyen Diyanet, ekmek ve israf konularına ağırlık verecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı: Destek verdiği film senaryoları ve projelerde ekmek israfının önlenmesine ilişkin gizli ve açık spotlar yerleştirilmesi için çalışma yapacak.

Sağlık Bakanlığı: Tam tahıl ürünlerinin tüketiminin arttırılmasını teşvik ederek, ekmek israfı konusunda da farkındalık çalışmaları yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığı: Mevcut müfredatta sağlıklı beslenme ve ekmek israfı konuları; ilköğretim programlarında işleniyor.

Radyo Televizyon Üst Kurulu: Ekmek israfının önlenmesi ve ihtiyaç fazlası ekmeğin değerlendirilmesi konusunda bilgilendirici-eğitici spot çalışması yapacak.

İçişleri Bakanlığı: Fırın ve unlu mamül üretiminde denetimler sıklaştırılacak.

bigPara.com