İsrail, 'Barış suyu' projesini iptal etti

'Barış suyu' adıyla bilinen ve Türkiye'nin denize akıttığı Manavgat Nehri'nin sularını uygun bir yolla su kıtlığı çeken İsrail ve Ürdün'e satmasını içeren projeden, Türkiye ve İsrail'in ortak kararıyla vazgeçildi.

ANKARA - 'Barış suyu' adıyla bilinen ve Türkiye'nin denize akıttığı Manavgat Nehri'nin sularını uygun bir yolla su kıtlığı çeken İsrail ve Ürdün'e satmasını içeren projeden, Türkiye ve İsrail'in ortak kararıyla vazgeçildi. İsrail'in Manavgat yerine Göksu Nehri'nden su alma önerisini gündeme getirdiği öğrenildi.
Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Mesut Yılmaz gibi yöneticilerin destek verdiği proje kapsamında 200 milyon dolarlık yatırım yapılan Manavgat'tan su almak isteyen tek ülke olan İsrail'le 1999'dan itibaren pazarlıklar yapılıyordu. Pazartesi günü DSİ'de iki ülke yetkililerinin katılımıyla yapılan Türkiye-İsrail Ortak Su Grubu toplantısında, proje bir kez daha ele alındı ve ortak kararla dosyanın kapatılması benimsendi.
Edinilen bilgiye göre, İsrail'in projeyi askıya almasının iki nedeni var. İlki, İsrail için yaşamsal kaynak olan su konusunda yabancı ülkeye bağımlı olmamak. İkincisi deniz suyunu arıtmanın Türkiye'den tankerlerle su almaya oranla daha ucuz olması. Manavgat yerine yine İçel'de Taşucu-Silifke arasından Akdeniz'e dökülen Göksu Nehri'nin suyundan yararlanılmasını teklif eden İsrailliler, Akdeniz altından boru hattıyla suyun taşınabileceği önerisini dile getirdi. Türk yetkililer önerinin inceleneceğini söylemekle yetindi.