İsrail'de karapara şoku

İsrail'in en büyük bankası Bank Hapoalim'in Tel Aviv merkez şubesinin 22 çalışanı karapara aklanmasına yardımcı oldukları gerekçesiyle tutuklandı.

İSTANBUL - İsrail'in en büyük bankası Bank Hapoalim'in Tel Aviv merkez şubesinin 22 çalışanı karapara aklanmasına yardımcı oldukları gerekçesiyle tutuklandı. New York Times'ın haberine göre banka çalışanların karıştığı karapara aklama operasyonunun boyutları yüz milyonlarca dolara ulaştı.
Tel Aviv Emniyet Müdürü Amichai Shai yaptığı açıklamada operasyonun bugüne kadar İsrail'de ortaya çıkarılan en büyük karapara aklama operasyonu olduğu ve banka aracılığıyla çok değişik ülkelerden gelen paranın aklandığını ifade etti.
80 hesap izleniyor
Shai, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: "Banka çalışanları, yurdışından gelen paraları yasanın zorunlu kıldığı bildirim koşuluna uymadan başka hesaplara aktardılar. Burada yüzlerce milyon dolardan bahsediyoruz." Shai, karapara olduğundan şüphelenilen kaynakların yollandığı Fransa dışındaki ülkelerin isimlerini vermedi. Polis 170 müşteriye ait 80 hesabı incelemeye aldı. Hapoalim Bank'ın merkez şubesinde 180 milyon dolara el konurken, özellikle Fransa ve eski Sovyet cumhuriyetlerinden aktarılan paraların incelendiği öğrenildi. Polisin araştırma çerçevesinde pazar günü evini ve ofisini bastığı Rus asıllı medya kralı Vladimir Gusinski ifadesi alınmak üzere aranıyor. Rusya'da bir zamanlar NTV ve TNT adlı televizyon istasyonlarının sahibi olan Gusinski ülkesinde de çeşitli yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelmişti. Rusya'nın, sahip olduğu MediaMOST adlı medya imparatorluğu aracılığıyla karapara akladığı gerekçesiyle hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkardığı Gusinski İsrail'e dönüşünde gözaltına alınacak.
Yahudi diyasporasının önemli isimlerinden olan Gusinski İsrail'in önemli gazetelerinden Maariv'in büyük ortağı. Gusinski'nin başta İspanya olmak üzere çok sayıda ülkede yatırımları var. Gusinski'nin iş ortağı olan İsrail'in Londra büyükelçisi Zvi Hefetz ile işadamı Arcadi Gaydamak da son operasyon ile ilgili olarak polise ifade verecek.
Angola, Kanada, İsrail ve Fransız pasaportu bulunan Gaydamak'ın adının daha önce eski Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand'ın oğlu Jean Christophe Mitterand'ın da hapse atılmasıyla biten Angola'ya silah satışı skandalına karıştığı belirtiliyor. Banka yönetimi ise yaptığı açıklamada soruşturmadan sonuç alınabilmesi için polisle işbirliği yapıldığını ifade etti.
Karapara cenneti
İsrail, 26 zengin ülkenin oluşturduğu Paris merkezli Karapara Araştırma Kurulu'nun (FATF') karapara cenneti olarak açıkladığı 15 ülkeden biri. İsrail Parlamentosu ülkenin dünya karapara trafiğinin önemli merkezlerinden olduğu iddialarına karşılık, bankaların şüpheli parayı ve ciddi miktardaki nakit girişini İsrail Merkez Bankası'nda bildirim zorunluluğu getirmişti.