İsrail'in domates konusunda umudu Türkiye!

İsrail'in domates konusunda umudu Türkiye!
İsrail'in domates konusunda umudu Türkiye!
Türkiye'de elverişiz hava koşulları nedeniyle domates fiyatları yükselirken Haaretz gazetesi, "Siyaset zorlu olsa da İsrail, ülkeyi olumsuz etkileyen domates krizinin üstesinden gelmek için Türkiye'ye yöneliyor" diye yazdı.


TEL AVİV – YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın yerli tohum üretimine dikkat çekmek için söylediği “ İsrail ve ABD isterlerse 20 yıl içinde genetiği değiştirilmiş domatesle Türkleri yok edebilir” sözlerinden sonra başlayan tartışmaların tönünü değiştirecek gelişme İsrail tarafından geldi. İsrail, ülkesinde yaşanan domates krizini çözmek için umudunu Türkiye ’ye bağladı.

Türkiye’de elverişiz hava koşulları nedeniyle domates fiyatları yükselirken İsrail’in kendi domates krizini çözmek için umudunu Türkiye’ye bağladığı ortaya çıktı.

Haaretz gazetesi, “Siyaset zorlu olsa da İsrail, ülkeyi olumsuz etkileyen domates krizinin üstesinden gelmek için Türkiye’ye yöneliyor” dedi.

Haaretz gazetesi, “İsrail, domates krizini gidermek için Türkiye’ye başvuruyor” başlıklı haberinde İsrail’de yaz aylarında yaşanan aşırı sıcaklıkların sonucunda domates fiyatlarının rekor düzeylere tırmandığını belirterek İsrail’in domates ithal edeceğini belirtti.

Tarım Bakanı Şalom Simhon’un, 2 bin ton domates ithalatını kolaylaştırmak amacıyla ithal domatese uygulanan verginin kaldırılması amacıyla çalışmalar yapılması talimatını verdiğini de kaydeden gazete, “Siyaset zorlu olsa da İsrail, ülkeyi olumsuz etkileyen domates krizinin üstesinden gelmek için Türkiye’ye yöneliyor” dedi.

Gazete, Türkiye’nin yanı sıra Ürdün, Mısır ve İtalya’dan da domates ithal edilmesi beklendiğini yazdı.(anka)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  YÖK

  ,

  ABD

  ,

  İsrail

  ,

  İtalya

  ,

  Mısır

  ,

  Türkiye

  ,

  Cunda

  ,

  haber