İsraille enerji işbirliği

Türkiye ile İsrail arasındaki enerji alanında işbirliği görüşmeleri sonunda meyvesini vermeye başladı. İki ülke arasında enerji ve su konularında beş ayrı projenin hayata geçirileceği açıklandı.

ANKARA - Türkiye ile İsrail arasındaki enerji alanında işbirliği görüşmeleri sonunda meyvesini vermeye başladı. İki ülke arasında enerji ve su konularında beş ayrı projenin hayata geçirileceği açıklandı.
İsrail'e geçen ay ani bir ziyaret gerçekleştiren Enerji Bakanı Hilmi Güler, dün de bu ülkenin Enerji ve Altyapı Bakanı Binyamin Fouan Ben Eliezer'i Ankara'da konuk etti. Zorlu Grubu'nun İsrail'de inşa edeceği 200 milyon dolarlık santral sözleşmesinin imza töreni için Türkiye'de bulunan Eliezer ile bir süre baş başa görüşen Güler, daha sonra ortak basın toplantısı yaparak, üzerinde çalıştıkları projeler hakkında bilgi verdi.
Ceyhan-Ashkelon boru hattı
Enerji Bakan Hilmi Güler, İsrailli Bakan ile görüşmelerinde enerji ve su konularındaki projeleri ele aldıklarını anlattı. Güler, boğazlardaki petrol trafiğini azaltmak için yapılması planlanan Samsun-Ceyhan petrol boru hattının Ashkelon-Eilat hattına bağlanarak petrolün İsrail üzerinden Hindistan başta olmak üzere Uzakdoğu'ya iletileceğini belirtti.
İsrail'in Mısır'dan aldığı doğalgaza alternatif olarak başka bir yerden doğalgaz almak istediğini kaydeden Güler, Türkiye üzerinden İsrail'e uzatılacak bir boru hattı ile gaz verilmesi üzerinde teknik heyetlerin görüştüğünü ifade etti. Güler, Türkiye ile İsrail arasında su anlaşması bulunduğunu ve iki ülke arasındaki su işbirliğini genişleterek, Ürdün ve Filistin'i de kapsayacak şekilde boruyla su götürülmesinin planlandığını kaydetti. Güler, iki ülke arasında gelecekte elektrik iletim hattı kurulmasının da gündeme geleceğini kaydetti.
Avrupa Elektrik İletimi Birliği (UCTE) çalışmalarıyla iki ülke arasında elektrik iletim hattı kurulabileceğini ifade eden Güler, İsraillilerin Türkiye'nin enerji tasarrufu çalışmalarında da yer alacağını kaydetti. Güler, yapılan bu toplantının gelecek yıl İsrail'de tekrarlanacağını bildirdi.
İsrailli Bakan Eliezer de, son 3 yıldır Türk yatırımcıları İsrail'e çekmek için her şeyi yaptıklarını belirterek, İsrail'de daha fazla Türk yatırımı görmek istedikerini söyledi. Erez projesi hakkında bilgisi olduğunu vurgulayarak, Türkiye ile Filistin arasındaki ilişkileri ve bu bağlamda yapılan projeleri desteklediklerini ifade eden Eliezer, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliğinin İsrail açısından da önemli olduğunu dile getirdi.
Zorlu'dan İsrail'e santral
Toplantının ardından, Zorlu Holding ile İsrailli enerji şirketi Solbar'ın yapacağı kojenerasyon santralı anlaşmalarının niyet mektubu imzalandı. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Zorlu, kurulacak olan santralın 20 yıllık işletme ve bakım maliyetlerini kendilerinin sağlayacağını belirtti. Ahmet Nazif Zorlu, 200 milyon dolarlık tesisin 100 MW kurulu gücünde elektrik ve saatte 70 ton buhar üretim kapasitesine sahip olacağını kaydederek, Zorlu'nun İsrail'de 800 MW kurulu gücünde enerji santralı yatırımının da olduğunu vurguladı. Zorlu bu yatırım için de temel atma aşamasına gelindiğini bildirdi.
Erdoğan'la görüşme
Bu arada toplantının ardından İsrailli Bakan Eliezer Başbakan Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etti. 'Ziyaret sırasında Başbakan İsrail'e, "Yol haritasına uyun" çağrısı yaptı. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmeye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in yanı sıra Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu katıldı.
Bakanı Zorlu karşıladı
Eliezer'i karşılamada Başbakanlık'tan resmi bir yetkili bulunmazken, Zorlu'nun, İsrailli bakanı kapıda karşılaması dikkat çekti. Eliezer toplantıda Erdoğan'a, "Türkiye, İslam ve Arap dünyası, AB ve ABD ile iyi ilişkiler içinde. Türkiye ile İsrail arasında eskiden güvenlik önemliyken şimdi ekonomi önemli" dedi. Eliezer'in Erdoğan'a nezaket ziyaretinde bulunduğu belirtildi.