İsrailli Hapoalim C Bank'ı aldı

İsrail'in en büyük bankası Bank Hapoalim, kurumsal ve yatırım bankacılığı yapan C Bank'ın yüzde 57.55 hissesini 113 milyon dolar...

İSTANBUL - İsrail'in en büyük bankası Bank Hapoalim, kurumsal ve yatırım bankacılığı yapan C Bank'ın yüzde 57.55 hissesini 113 milyon dolar karşılığında satın almasıyla ilgili anlaşmanın önceki gün imzalandığını açıkladı.
Hapoalim'in açıklamasında, yüzde 100 sahibi olduğu iştiraki Tarshish-Hapoalim Holdings and Investments'ın C Bank'ta sermaye artırımı yöntemiyle yüzde 57.55 hisse sahibi olacağını ve Cayman adalarındaki RP Explorer Master Fund'ın (RP) da bu sermaye artırımına katılarak C Bank'ta yüzde 7.45 pay sahibi olmasının öngörüldüğü bildirildi. Açıklamaya göre, RP'nin katılım miktarı 15 milyon dolar olacak. Taraflar arasındaki görüşmelerin sonucunda eylül ayında C Bank'ın yüzde 58'inin satışıyla ilgili niyet anlaşması imzalanmıştı.
Açıklamada, sermaye artırımı sonrasında C Bank'ın öz kaynaklarının 200 milyon dolara çıkacağı ve yeni ortaklığın gerçekleşmesi sonrasında C Bank'ın hâkim hissedarı olan C Faktoring'in bankadaki hisse oranının ise yüzde 35 olacağı belirtildi. Bank Hapoalim, anlaşmanın altı ay içinde sonuçlanacağını ve bu anlaşmanın bankanın dışarıda büyüme stratejisinin bir parçası olduğunu duyurdu.