İşsiz sayısı kriz öncesine göre 454 bin kişi fazla

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ( DİSK ) Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), işsizlik rakamlarındaki 2.5 puanlık düşüşe rağmen krizin yarattığı olumsuz tablonun hâlâ sürdüğünü vurgulayarak, işsiz sayısı kriz öncesine göre 454 bin fazla. Yani Türkiye teğet geçen krizin etkilerini yüksek büyüme oranlarına rağmen hâlâ telafi edebilmiş değil” dedi.
DİSK-AR 2010 Haziran Ayı Dönemi İstihdam Raporu’nu yayımladı. Raporda, TÜİK tarafından açıklanan mayıs, haziran ve temmuz ayları için işsizlik oranlarının geçen yılın aynı ayına göre 2.5 puanlık düşüşle yüzde 10.5 olarak gerçekleştiği anımsatıldı. 

Kayıp telafi edilemedi
İşsiz sayısının ise 518 bin kişilik azalma ile 2 milyon 751 bin olduğu hatırlatılan raporda, “Buna karşı krizin yarattığı olumsuz tablo izlerini hâlâ sürdürüyor. Mevsimsel nedenlerle artan istihdam, işsizlik verilerine yansırken, işsizlik oranı kriz öncesinin 1.5 puan üzerinde. İşsiz sayısı ise kriz öncesine göre 454 bin fazla. Yani Türkiye teğet geçen krizin etkilerini yüksek büyüme oranlarına rağmen hâlâ telafi edebilmiş değil” ifadeleri kullanıldı.
İstihdamdaki artışa, köye dönüş, geçici çalışma ve kayıtdışındaki artışın eşlik ettiği belirtilen raporda, artan istihdamla, kayıtdışı istihdamın hemen hemen aynı oranda büyüdüğü vurgulandı.
İstihdamda geçen yıla göre yaşanan artışın 1 milyon 541 bin iken, bu rakamın yüzde 32’sinin işgücüne kayıtdışı olarak dahil olduğu kaydedilen raporda, yaratılan istihdamın yüzde 8.8’inin eksik ve yetersiz olarak istihdam edilenlerden, yüzde 17’sinin ise geçici bir işe başlayanlardan oluştuğuna dikkat çekildi. (Anka)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  TÜİK

  ,

  DİSK