İşsize daha yüksek maaş sinyali

Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, işsizlik sigortasından yararlanma koşullarını iyileştiren yasa tasarısı çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.

ANKARA - Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, işsizlik sigortasından yararlanma koşullarını iyileştiren yasa tasarısı çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü'nün işsizlik, Antalya Milletvekili Nail Kamacı'nın çalışan emeklilerden alınan destek primleriyle ilgili sorularını yanıtlayan Başesgioğlu, hazırlanan yasa tasarısında işsizlik ödeneğine hak kazanılan toplam prim ödeme gün sayısında ve ödeme miktarı ile son 120 günde sürekli prim koşulunda sigortalı işsizler lehine iyileştirme öngörüldüğünü söyledi. Başesgioğlu, sadece işsizlik ödeneğine hak kazananların yararlanabildiği mesleki eğitimin kayıtlı tüm işsizlere yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini kaydetti.
Başesgioğlu, SSK ve Bağ-Kur'luların emekli olduktan sonra çalışanlarından sosyal güvenlik primi kesilmesi uygulanmasına son verilmesinin düşünülmediğini açıkladı. Emekli olup çalışanlardan yüzde 10 destek primi alındığını hatırlatan Başesgioğlu, "Emekli olan kişinin işine devam etmesinin istihdamı menfi etkilediği gibi sigortalı sayısının artmasını da engelliyor. Aralık 1999 ile Mart 2005 arasında, 246 bin 453 emekliden 253 milyon 173 bin 575.56 YTL sosyal güvenlik destek primi tahsil edildi" dedi.