'İşsize iş bulacaksak girişimcilik özendirilmeli'

'İşsize iş bulacaksak girişimcilik özendirilmeli'
'İşsize iş bulacaksak girişimcilik özendirilmeli'

Ali Sabancı, Nihat Ergün ve Rifat Hisarcıklıoğlu (soldan sağa) 1. Genç Girişimciler Kurulu Kongresi?nde bir araya geldi. FOTOĞRAF: DİLEK MERMER /AA

Girişimciliğin Türkiye'nin kalkınmasının temel unsuru olduğunu kaydeden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu nedenle mutlaka özendirilmesi ve teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti

ANKARA - TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin Türkiye’nin kalkınmasının temel unsuru olduğunu ve bu nedenle girişimciliğin artırılması gerektiğini belirterek, Türkiye’yi zenginleştirecek, kalkındıracak, işsizlere iş bulacaksak girişimciliğin mutlaka özendirilmesi ve teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.
1. Genç Girişimciler Kurulu Kongresi’nde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, burada icat çıkartan, eski köye yeni adet getiren, taşın altına elini koyan gençlerin toplandığını belirterek, Türkiye’de girişimciliğin desteklenmesini hem ekonomik büyüme hem de istihdam artışı anlamında gerekli gördüklerini söyledi.
Hisarcıklıoğlu, “Nasıl ki günümüzde Çin ekonomisinin yükselişinde ucuz işgücünün, ABD ekonomisinin kalkınmasında birikmiş sermaye avantajının önemi ön plana çıkıyorsa, ben inanıyorum ki, Türkiye ekonomisinin üzerinde yükseldiği temel direk de girişimci ruhun başarısıdır” dedi. Türkiye’nin 200’den fazla ülkeye mal sattığını anlatan Hisarcıklıoğlu, bu ihracatın yarısının gelişmiş ülkelere yapıldığını kaydetti.
Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Peki, bu müteşebbis ruhla ulaştığımız mesafe yeterli midir? Elbette değildir. Zira hedeflerimiz çok büyük, dünya’nın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek istiyoruz. Türkiye’deki 6 milyona yaklaşan işsize ve her yıl işgücü piyasasına giren 700 bin gencimize, iş olanağı sağlamanın tek yolu, girişimci sayımızı artırmak, özel sektörümüzün hacmini büyütmektir.”
Türkiye’yi zenginleştirecek, kalkındıracak, işsizlere iş bulacaksak girişimciliğin mutlaka özendirmeli ve teşvik edilmesi gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, her ne kadar, Türkiye’deki girişimci sayısının nüfus içindeki payının, kimi ülkelere göre düşük olsa da bu oranın hızla artacağına inandığını belirtti.
Bunu üç somut gerçeğe dayanarak söylediğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Birincisi, Türkiye nüfusunun yarısı, 28 yaşın altında, yani nüfusumuz iş üretme potansiyeli yüksek gençlerden oluşmaktadır. İkincisi, atıl kalan girişimciliği harekete geçirecek ve potansiyel girişimcilere yol gösterecek kurum ve altyapıların Türkiye’de hızla gelişiyor. Dünyada ve Türkiye’de, genç girişimcilerin karşı karşıya kaldığı temel iki sorun vardır. Bunlar, piyasa içerisinde yeterli tecrübeye sahip olmamaları ve finansmana ulaşım sıkıntısıdır.”

Ergün: 100 bin lira hibe
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de, “Tekno girişim sermayesi desteği adı altında genç girişimcilerimize destek vermeye başladık. Yenilikçi fikri olan gençlerimize kefilsiz, karşılıksız, geri ödemesiz 100 bin liraya kadar hibe desteği sağlıyoruz. 2009 yılı nisan ayında ilk başvuruları kabul etmeye başladık, bugüne kadar 159 başvurudan 78’i uygun bulundu” diye konuştu. TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ise, “Türkiye’de girişimcilik hakkındaki farkındalığın artırılması gerekiyor” dedi.

Gençler kararsız
1. Genç Girişimciler Kurulu Kongresi’nde yapılan ve 650 genç girişimcinin katıldığı ankete göre, Türkiye’deki genç girişimcilerin yüzde 36.3’ü 2010 yılında ekonominin iyiye gideceğini, yüzde 33.2’si de kötüye gideceğini düşünüyor. Gelecek yıl ekonominin aynı kalacağını düşünen girişimcilerin oranı ise yüzde 33.2 oldu.
Genç girişimcilerin yüzde 51.4’üne göre iç pazarda toparlanma belirtileri gözlenmiyor. Ankete katılan genç girişimcilerin yüzde 42’si ekonomide riski artıran faktörlerin başında ‘artan siyasi kutuplaşmalar’ın olduğunu düşünüyor.
(Radikal)