'İşsizlik ABD'yi tehdit ediyor'

SİNGAPUR - Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, yüksek işsizlik oranının resesyonda (durgunluk) toparlanan Amerikan ekonomisini tehdit ettiğini söyledi.
Bir toplantıya katılmak üzere Singapur’da bulunan Robert Zoellick, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’de ekim ayında yüzde 10.2 ile 26 yılın en yüksek seviyesine çıkan işsizlik oranının 2010 yılında muhtemelen yükseleceğini belirtti.
Konuşmasında yine ABD’ye değinen Robert Zoellick, ödenemeyen kredi kartı borçları, tüketici kredileri ve mortgage (konut)  kredileri sorunları bulunduğuna da vurgu yaparak,  “Bazı bankaların hala batık krediler sorunu devam ediyor” açıklamasında bulundu. 

Teşvikler destek olacak
Teşvik harcamalarının muhtemelen gelecek yıl ortasında ekonomik büyümeyi destekleyeceğini kaydeden Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, konuşmasında bundan sonra tüketici harcamaları ve yatırımların genişlemeyi desteklemesi gerektiğini de vurguladı.
Robert Zoellick, ayrıca hükümetlerin mevcut teşvik paketlerini uygulaması, ancak yeni teşvik paketi hazırlamaması gerektiğinin de altını çizdi. (aa)