'İşsizlik intihar riskini üç kat artırıyor, önlem şart'

Psikiyatri Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Yeşilbursa, 'İşini kaybedenlerde depresyon oranları iki kat fazla. Ayrıca bu durum intihar riskini de artırıyor' diye konuştu

ANKARA - Türkiye Psikiyatri Derneği Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Doğan Yeşilbursa, ekonomik krizin insanların ruh sağlığı üzerinde ağır bir tahribat yaptığını söyledi.
İşini kaybeden bireylerin, işini koruyan kişilere göre depresyon oranlarının iki kat fazla olduğunu belirten Yeşilbursa, “İşsizlik aynı zamanda riskli alkol kullanımını, madde kullanımını ve suç davranışını artırıyor.
En önemlisi de işsizliğin intihar riskini iki-üç kat artırmasıdır. İşsizlik gibi kayıt dışı çalışma da hem kadınların hem erkeklerin ruh sağlığını olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

‘Yardımlar artırılmalı’
Doç. Dr. Doğan Yeşilbursa, bu olumsuz tablo karşısında neler yapılması gerektiğini de şöyle anlattı: “İşsizlik yardımının miktarı, kapsamı ve süresi artırılmalı. Sağlık hizmetleri ücretsiz ve kolay ulaşılır olmalı. İşsiz kalan kesimlere yönelik ruhsal destek üniteleri kurulmalı. Sağlık hizmetlerinden alınan katkı payları ve ilaç yüzdeleri kaldırılmalı.
Her düzeyde eğitim kurumunda ruhsal ve bedensel rahatsızlıklara karşı eğitim programları hazırlanmalı. En önemlisi de işsizlik ve yoksullukla mücadelede ciddi politikalar geliştirilmelidir.”

‘Sağlığa ayrılan pay azalıyor’
Türkiye Psikiyatri Derneği Başkanı Dr. Şeref Özer ise, ekonomik krizden en çok sağlık sisteminin etkilendiğini savundu. Kriz sürecinde tasarruf tedbirleri kapsamında sağlığa ayrılan payın azaldığını kaydeden Özer, “Aynı zamanda işsizlikle birlikte sağlık güvencesi de kesilmiş oluyor. Yani sağlık sistemi ağır bir darbe alıyor” dedi.
Özer, ekonomik kriz döneminde insanların en çok ruh sağlığının bozulduğunu da vurgulayarak, “Vakalar, neredeyse üç kat artıyor. İşsiz kalan kişi, kendini suçluyor, kendini beceriksiz ve yetersiz görüyor.
Saldırgan davranışlar ve şiddete başvurma oranı da artıyor. Bu yüzden gereken önlemler alınmalı” değerlendirmesinde bulundu. (anka)