İşsizlik parası istihdama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Beşesgioğlu, işsizlik sigortası fonunda biriken kaynağın mesleki eğitim, sağlık harcamaları ve isdihdam sağlanması için kullanılacığını açıkladı.

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Beşesgioğlu, işsizlik sigortası fonunda biriken kaynağın mesleki eğitim, sağlık harcamaları ve isdihdam sağlanması için kullanılacığını açıkladı.
16 milyar YTL'yi aşan fon varlığına dikkati çeken Başesgioğlu, "Bunun karşılığında yapılan işsizlik ödemeleri çok cüzi. Bu fonda fazla paranın olması fonun geleceği açısından önemli. Fazla paranın olması hiç kimseyi rahatsız etmemeli" şeklinde konuştu. Başesgioğlu, mesleki eğitim, mevcut işsizlik ödeneklerinin artırılması ve isdihdam sağlanması için kullanılacak kaynağın henüz kesinlik kazanmadığını söyledi. Başesgioğlu, "Bu, bir kaynak ayrıldığı zaman onun yerine yeni ikame kaynağının bulunup bulunmamasına bağlı bir olay. En azından 2006'da bazı pojelerin gerçekleştirebileceği kaynağa ihtiyaç var" diye konuştu.
'Ek maliyeti var'
Sağlıkta yeniden yapılanmanın ilave maliyet getireceğinin görüldüğünü belirten Başesgioğlu, "Bu artışın oranını ancak yıl sonunda görebileceğiz. Mevcut ödenekler üzerinde bir artış olduğu ortada. Hastanelerin devri konusunda yapılan hesaplamalara göre 4.5 milyar YTL bütün yıl için ilave bir maliyetin gelmesi söz konusuydu. Bunun 8 aylık bir kesimi bu yıla yansır. Geri kalan 4 aylık bölümü 2006 ilave maliyeti için söz konusu olabilir" dedi. Başesgioğlu, sosyal güvenlik prim tahsilatlarının Gelir İdaresi Başkanlığı'na devredilmesi sorusuna da "Prim tahsilatlarının SSK'da kalması sistemin geleceği açısından önemli. Sorun tahsil edilemeyen birikmiş borç stoklarındadır, ona da kimse sahip çıkmıyor" yanıtını verdi.