İşsizlik tekrar çif hanelerde

İşsizlik tekrar çif hanelerde
İşsizlik tekrar çif hanelerde
TÜİK verilerine göre, Türkiye'de 2012 yılı Ocak döneminde işsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1,7 puan gerileyerek, yüzde 10,2 oldu.

ANKARATürkiye genelinde işsizlik oranı, 9 ayın ardından tekrar çift haneyi gördü. Aralık 2011 döneminde yüzde 9.8 olan işsizlik oranı, 2012 yılı Ocak döneminde 0.4 puan artışla yüzde 10.2 düzeyine yükseldi. İşsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1.7 puan azaldı. İşsiz sayısı, Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 380 bin kişi azalışla 2 milyon 664 bin kişi düzeyine geriledi. İşsiz sayısı bir önceki aya göre 88 bin kişi arttı.

2012 yılı Ocak döneminde mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısında bir önceki döneme göre 166 bin kişilik artış, işsiz sayısında ise 70 bin kişilik azalış yaşandı. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı bir önceki döneme göre herhangi bir değişim göstermeyerek yüzde 49.5, istihdam oranı 0.2 puanlık artış ile yüzde 45.1, işsizlik oranı ise 0.3 puanlık azalış ile yüzde 8.9 seviyesinde gerçekleşti. (anka)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  İşsizlik

  ,

  Aralık

  http://www.radikal.com.tr/108507610850761

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  işsizlik ,yoksulluk ve yoksunluk - yasmin82

  Bu ülkede neden herşey yolundaymış gibi gösteriliyor,işsilik oranları 9.8 oranından 10.2 olmuşmuş!!!yani 0.4 artmış bunu şimdi tüm gazetelerde okuyorum.Bu verilerin gerçek olduğuna mı inanmamızı bekliyorsunuz. Ben inanmayanlardanım. Benim ülkemde işşsizlik oranı hiç tek haneli rakamlara inmedi, benim ülkemde hiç yoksulluk bitmedi dolayısıyla yoksunlukta hiç bir zaman. İnsanlar 750 lira net maaşla işe girdikleri zaman hükümet sevinmesini bekliyor bir iş sahibi diyerek ve bu aileye 3 çocuk yap diyor. Bu maaşla temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayan aileye mutlu musun diye sorduğumuzda " çok şükür aç değiliz açıkta değiliz çoluğum çocuğum sağ" diyerek cevap veriyor ve bu ailenin "mutlu" olduğu tespit ediliyor. Ailye temel ihtiyaçlarını ne düzeyde karşılıyorsun diye soruluyor,aile "çok şükür eve ekmek geliyor her akşam tencere kaynıyor" diye cevap verdiğinde temel ihtiyaçlar karşılanmış oluyor. Ama kimse sormuyor sen bir hafta içerisinde hangi besinleri alıyorsun? senede kaç kere kendine ve çocuklarına yeni giysi alıyorsun? haftada kaç kere yıkanıyorsun? kaç yılda bir tatil yapıyorsun ? bunları soramazlar sorarlarsa gerçekler ortaya çıkar! Ancak ben ve benim gibiler biliyoruz bu ülkede işsizlik verilerinin hiç bir zaman tek rakamlara inmediğini. Dünyada neredeyse en pahalı benzini biz kullanıyoruz biriniz yazmıyorsunuz? neden diye soruyorum. bu kadar mı korkuttular sizleri ? neden bu ülkede gerçeklerden bahsedilmiyor?insanlar niçin bu kadar pasifleştiriliyor,herşeyi kabul eden,sormayan,sorgulamayan,günü kurtaran insanlar olduk.