'İşsizlikte 2010-2012'de büyük azalmalar beklemiyoruz'

'İşsizlikte 2010-2012'de büyük azalmalar beklemiyoruz'
'İşsizlikte 2010-2012'de büyük azalmalar beklemiyoruz'

Nihat Ergün, krizin istihdam üzerindeki etkilerinde toparlanmanın zor olacağını söyledi.

İşsizliğin bir müddet daha yüzde 10-13 olacağını belirten Sanayi Bakanı Ergün, 'Krizin üretim ve ihracattaki etkileri ise daha kısa bir sürede bertaraf edilecek' dedi

İSTANBUL - Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, işsizlik rakamlarında 2010-2011 ve 2012 yıllarında çok büyük azalmalar beklemediklerini belirterek, “Yüzde 10-13 bandında seyredecek bir işsizliği bir müddet daha görmeye devam edeceğiz” dedi. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) düzenlediği 8. Sanayi Kongresi’ne katılan Bakan Ergün, gazetecilerin  işsizlik rakamlarıyla ilgili sorularını cevapladı. Ergün, eylül ayı işsizlik rakamlarının bir önceki aya göre değişmediğini ve aynı kaldığını dile getirerek, hükümetin Orta Vadeli Program’da işsizliğin yüzde 13-14 bandında seyretmesini öngördüklerini kaydetti.

‘Moralleri bozmayalım’
Krizin hem üretim hem ihracat üzerindeki etkilerinin, daha kısa bir sürede bertaraf edilebilecek etkiler olduğunu ifade eden Ergün, şunları söyledi:
“Ancak ekonomik krizin istihdam üzerindeki etkileri biraz daha devam edecektir. Dolayısıyla 2010-2011 ve 2012 yıllarında işsizlik rakamlarında çok büyük azalmalar beklemiyoruz. Yüzde 10-13 bandında seyredecek bir işsizliği bir müddet daha görmeye devam edeceğiz. Ancak bu bizim için moral bozucu bir şey olmamalı. İşsizliğimizin bazı yapısal özellikleri var. Bu yapısal özellikleri dikkate alarak, büyüme rakamlarımızı şartları zorlayarak öngördüklerimizin daha üzerine çıkartabiliriz. Krizin istihdam üzerindeki etkileri 2010-2011 ve 2012 yıllarında bu bantlarda devam edecek. Esas düşmeler öngörülerimize göre ondan sonra artarak sürecek. 2012 yılına kadar stabil bir rakam ortaya çıkacak ama 2012 sonrasındaki hem dünyadaki gelişmelerin daha hızlı olması ve Türkiye ekonomisindeki büyüme rakamlarının daha hızlı bir şekilde yükselmesi istihdamdaki olumsuz rakamları da büyük çapta ortadan kaldıracak ve eritecek.” Bakan Ergün, sanayiyle ilgili istihdamın ise 2010 yılından itibaren artacağını belirterek, Türkiye’nin işsizlik rakamlarını esas eriteceği en büyük alanın hizmetler sektörü olduğunu vurguladı. (aa)