İşsizlikte başarısız olduk

'Disiplin sürecek'
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile basın toplantısı yapan Başbakan Erdoğan, krize yönelik söylenti ve demeçleri eleştirdi: "Programa sadığız. Fırtınalı havalar eser de bir şeyler kaparız beklentisinde olanlar boşuna beklemesin. Mali disiplini sürdürmekte kararlıyız."
'AB süreci rayında'
Cari açıktaki sıkıntının hiçbir zaman tehdit boyutlarına varmadığını belirten Erdoğan, istihdam konusunda şu itirafı yaptı: "İşsizlikte sıkıntımız var. Hedefi tuturamıyoruz. İstihdam imkânı sağlamak için yatırıma gitmemiz lazım" Erdoğan, iktidarın AB sürecine 17 Aralık öncesindeki gibi 'dört elle sarıldığını' da dile getirdi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ekonomik kriz çıkacağına ilişkin söylenti ve demeçlere sert çıktı. Erdoğan, ekonomik programa sadık kaldıklarını belirterek, "Fırtınalı bazı havalar eser de buradan bir şeyler kaparız beklentisi içinde olanlar varsa, onlar boşuna beklemesin. Çünkü fırtınalı havaya müsaade etme gibi bir düşüncemiz yok. Ekonomik program çerçevesinde, mali disiplini sürdürmekte kararlıyız" dedi. Başbakan Erdoğan, işsizlik konusunda ise alınan mesafeden hoşnutsuzluğunu "Sıkıntılıyız, hedefleri tutturamıyoruz" sözleriyle vurguladı.
Erdoğan, bir ilki gerçekleştirerek TOBB Yönetim Kurulu toplantısına katıldı. Erdoğan toplantıdan sonra TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan'ın mesajları şöyle:
İşsizlikte sıkıntımız var: Hedefi tutturamıyoruz. İstihdam sağlamak için yatırıma gitmemiz lazım. İstihdamın artırılması konusunda da ciddi mesafeler kaydettik. İktidara geldiğimizde yüzde 10.7 olan işsizlik yüzde 10'un altına düşürüldü. İhracatımız 2004 yılı sonu itibarıyla 64 milyar dolara ulaştı. İthalattaki artış, buradan doğan cari açık olayı, ki bunu tehdit olarak gösterme durumunda olanlar var. Şüphesiz bu bir sıkıntı, ama hiçbir zaman tehdit oluşturacak bir sıkıntı durumunda değildir. Çünkü şu anda bizler duruma hâkim ve bu konudaki gelişmeleri kontrol altına almış bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Faizde düştüğümüz oran ortadadır. Bir gecede yüzde 7000'lerde faizler ödeniyordu. Biz geldiğimizde yüzde 70'ti ama şu anda yüzde 16 civarında.
Başarı fırsatı yakaladık: Ekonomide neredeydik, nerelere geldik. Sadece 2003 ile 2004 yılının ilk üç ayını değerlendirdiğimiz zaman ekonomide performansın ne kadar ileri noktalara geldiğini görmek mümkün olacaktır. Ve bunda da ağırlıklı konunun özel sektöre ait olduğunu görüyoruz. Bunu niye özellikle vurguluyorum? Özel sektör bu kadar cesaretle bu yatırımları yapabiliyorsa bu, özel sektörün artık ülkede bir güven, istikrar ortamının doğduğuna, oluştuğuna inancındandır.
Ekonomik programa devam: Belirlenen ekonomik programa sadığız, mali disipline aynen uyuyoruz, bunda da kararlıyız. Eğer fırtınalı bazı havalar eser de buradan bir şeyler kaparız beklentisi içinde olanlar varsa, onlar boşuna beklemesin. Çünkü fırtınalı havaya müsaade etme gibi bir düşüncemiz yok. Koyduğumuz plan ne ise ekonomik program çerçevesinde, mali disiplin ile sürdürmekte kararlıyız. Yılbaşı itibarıyla YTL'de attığımız adımda birçok dedikodular oldu. Ne dendi? 'Enflasyon dengeleri bozulabilir'. Şu anda üçüncü ayın sonundayız, herhangi bir şey yok.
Talihsiz açıklama: Adana Milletvekili Abdulah Çalışkan'ın 'Kriz olabilir' açıklaması ekonomiyi bilmeyen birinin talihsiz açıklamasıdır. Ekonomiyi bilmeyen birisinin yaptığı açıklama. Esas olarak taşın altında olanların açıklaması önemlidir. (Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti'nin, Financial Times'taki açıklamasıyla ile ilgili). Bu arkadaşınki kişisel bir açıklamadır.
Stand-by'a bağlıysak yandık: Türkiye ekonomisi stand-by ile ayağa kalkıp düşecekse yandık. Türkiye güçlü bir ülke bu böyle bilinmeli. Türkiye'nin IMF'ye borcu 31 milyar dolar diye bir yazar yazdı. Üzüldüm. Borç 21 milyar dolar.