İşsizlikte dünya ikinciliğini şimdilik İspanya'ya kaptırdık: Yüzde 17.4

İşsizlikte dünya ikinciliğini şimdilik İspanya'ya kaptırdık: Yüzde 17.4
İşsizlikte dünya ikinciliğini şimdilik İspanya'ya kaptırdık: Yüzde 17.4

İspanya?da son çeyrekte 4 milyona ulaşan işsiz sayısı endişe yaratıyor. Ülkedeki iş bulma kurumlarının önünde her yaştan İspanyol vatandaşının uzun kuyruklar oluşturduğu gözleniyor. FOTOĞRAF: REUTERS

Yüzde 15.5 işsizlik oranıyla dünya ikincisi Avrupa şampiyonu olan Türkiye, bu unvanlarını İspanya'ya kaptırdı. İspanya son bir yılda 2 milyon işsiziyle yüzde 17.4'lük orana ulaştı

MADRID - Krizin dünyada en çok etkilediği ülkeler Avrupa’dan çıkarken, burada da İspanya başı çekiyor. İspanya’da işsizlik oranı mart ayında Avrupa Birliği (AB)  ortalamasının iki katına çıkarak yüzde 17.4’e yükseldi.
Böylece İspanya yüzde 15.5 oranına sahip Türkiye’yi geçerek işsizlikte dünya ikincisi oldu. Türkiye dünyada üçüncü, Avrupa’da ikinci sıraya geriledi. Fakat nisandan sonraki aylarda Türkiye’de işsizlik oranında artış bekleniyor. İşsizlik oranında dünya şampiyonu ise yüzde 21.9’luk oranla Güney Afrika. İspanya’da işsizlik oranı mart ayı sonunda yüzde 17.4’e çıktı. İşsizlik oranı şubat ayında yüzde 15.5 düzeyindeydi. Durgunlukla mücadele eden bu Akdeniz ülkesinde, son 12 ayda neredeyse 2 milyon kişi işini kaybetti.

Oran yüzde 3.45 arttı
Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün açıkladığı verilere göre, İspanya’da işsizlik oranı 2008 yılı sonuna göre, ilk çeyrek sonunda 3.45 puan arttı. Toplam işsiz sayısı ise 4 milyona ulaştı. On yıldan fazla süren büyümesiyle Avrupa’nın başarı hikayelerinden biri olan İspanya ekonomisi, gayrimenkul balonunun patlaması ve sıkı kredi koşulları nedeniyle son bir-iki yılda çöktü. Ekonomiyi canlandırmak için 92.2 milyar avroluk paketi devreye sokan İspanya’nın Ekonomi Bakanı Elena Salgado “İşsizlik rakamları beklenenden kötü” dedi. Salgado uygulamaya konan canlandırma paketindeki altyapı latırım harcamalarının etkisinin nisan ayından itibaren görüleceğini umduklarını belirterek işsizlik artışının hız keseceğini söyledi. Uzmanlar İspanya’da 4 milyona ulaşan işsiz sayısına rağmen krizin dibinin bulunmadığına inanıyoır. BNP Paribas analisti Dominic Bryant’a göre işsizlik artacak ve oran yüzde 23’e ulaşacak.
Bryant İspanyol ekonomisinin 2010’da küçülymeye devam edeceğini ve bu nedenle de işsizliğin artacağını tahmin ediyor.

IMF’den uyarı geldi
Dünyada işsizliğin en fazla olduğu ülke yüzde 21.9’luk işsizlik oranıyla Güney Afrika. Yüzde 17.4’lük işsizlik oranıyla İspanya Avrupa lideri olurken, dünya genelinde ikinciliğe çıktı. Türkiye yüzde 15.5’lik işsizlik oranıyla üçüncü sırada yer alıyor.
Bu arada IMF de geçtiğimiz çarşamba günü İspanya’yı uyararak gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 8’ine ulaşmış olan bütçe açığını daha da artıracak yeni canlandırma paketlerini yürürlüğe sokmaması konusunda uyardı. Ekonomistler ve iş çevreleri ise hükümetin çalıyma yasalarını esneterek işçi çıkarmayı ve almayı kolaylaştırıcı düzenlemeler yapmasını istiyor.
Sendikalar ise Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero’nun bu konuda kendilerine söz verdiğini ve bu yöndeki düzenlemelere karşı çıkacaklarını ifade ediyor.
Zapatero dün Le Figaro gazetesinin kendisiyle yaptığı söyleşide “Ben başbakan olduğum sürece çalışanlar krizin faturasını ödemeyecek. Politik ve sosyal kazanımlarının hiçbirini kaybetmeyecekler” demişti.

ABD’de başvurular arttı

Öte yandan ABD’de geçen hafta işsizlik maaşı için başvurular beklentilerin üzerinde arttı.
Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, bir önceki hafta 613 bin olan işsizlik maaşı için başvuranların sayısı geçen hafta 640 bine kişiye çıktı. Ekonomistler, işsizlik maaşı için 635 bin kişinin başvurmasını bekliyorlardı. Böylece, ABD’de bir haftadan fazla süreyle işsizlik maaşı alanların sayısı 12 haftadır üste üste rekor kırarak, 6.13 milyon kişiye yükselmiş oldu. (afp, Reuters)