İstahdamda hizmet sektörü zirvede

İstahdamda hizmet sektörü zirvede
İstahdamda hizmet sektörü zirvede
Şubatta hizmet sektöründe istihdam edilenlerin sayısı 13 milyon 821 bin kişi ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Hizmet sektöründeki istihdam artışı bir yıllık dönemde 925 bin kişi oldu.

RADİKAL - Bu yılın şubat döneminde hizmet sektöründe istihdam edilenlerin sayısı tarihinin en yüksek seviyesi olan 13 milyon 821 bine ulaştı.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre, şubat dönemine ait mevsim etkisinden arındırılmış gücü verileri dikkate alındığında, tarım dışı istihdam artışında hizmetler sektörünün lokomotif olmayı sürdürdüğü ancak inşaat ve sanayi sektöründe ise istihdam azalışı olduğu görüldü.

Tarım dışı sektörlerde istihdam edilenlerin sayısında geçen yıl şubat dönemine göre gözlenen 781 bin kişi artışın, 925 bini hizmetler sektörü kaynaklı olurken, sanayi sektöründe 8 bin ve inşaat sektöründe ise 136 bin kişilik istihdam azalışı gözlendi.
Bu yılın şubat döneminde hizmet sektöründe istihdam edilenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 artarak 12 milyon 896 binden, tarihi en yüksek seviye olan 13 milyon 821 bine ulaştı.
Sanayi sektöründe istihdam edilenlerin sayısı geçen yılın şubat dönemine göre yüzde yüzde 6,8 azalırken, aynı dönemde sanayi sektöründe ise sınırlı düşüş gerçekleşti.

Bu yılın şubat döneminde tarım sektöründe istihdam edilenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 azalarak 5 milyon 555 binden, 5 milyon 284 bine indi ve istihdam azalışı 271 bin oldu.

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının yüzde 10,2'de yatay kaldığını, tarım dışı işsizlik oranının ise 12,2'ye gerilediğini ifade etti.

Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının tarihi düşük seviyesini yüzde 8,1 ile Haziran 2012'de gördüğünü ve uzun süre yatay seyrettikten sonra 2013 yılını yüzde 9 ortalamayla kapattığını anımsatan Bürümcekçi, ancak son aylarda gözlenen hızlı yükselişle eylül -kasım döneminde yüzde 10,6 ile 2010 Ekim'den beri en yüksek seviyesini gördüğünü söyledi.

Söz konusu oranın önceki iki ay geriledikten sonra şubatta yatay seyrettiğini belirten Bürümcekçi, şunları kaydetti: "Mevsimsellikten arındırılmış verilerde trend açısından istihdamdaki aylık değişimlerin daha fazla bilgi içerdiğini düşünüyoruz. Bize göre, aynen ABD verilerini piyasaların izlediği gibi Türkiye'de de mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı istihdam aylık değişimi takip edilmelidir. Bu şekilde bakıldığında, Türkiye ekonomisinde 2012-2013 yıllarında aylık ortalama 70 bin kişilik güçlü sayılamayacak bir tarım dışı istihdam yaratılmış, benzer şekilde 2014 yılında ortalama aylık artış 84 bin kişiyle önceki iki yıla yakın gerçekleşmişti. Bu yıl ise tarım dışı istihdam, ocakta 145 bine doğru belirgin bir hızlanma gösterdikten sonra şubatta 75 bin kişilik artış ile sınırlı kalmıştır. Diğer taraftan, mevsimsellikten arındırılmış iş gücüne katılım oranı uzun bir aradan sonra gerileme göstererek yüzde 50,9'a gerilemiş, bir yandan işsizlik oranını düşüren bir etken olarak çalışırken, bir yandan da iş bulma ümidinin zayıfladığını düşündüren bir gelişme olmuştur."

Bürümcekçi, geçmiş aylarda iş gücü piyasasında görülen bozulmanın durduğunu belirterek, genel seçim öncesinde istihdamı destekleyecek bazı önlemlerin alınmış olmasının aşağı yönlü riski belli ölçüde sınırladığını vurguladı.
AA

bigPara.com