İstanbul 2009 yılı için IMF toplantılarına talip oldu

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın 2009 yılında yapacağı yıllık toplantılarına, İstanbul'da ev sahipliği yapmak üzere Türkiye aday oldu.

İSTANBUL - Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın 2009 yılında yapacağı yıllık toplantılarına, İstanbul'da ev sahipliği yapmak üzere Türkiye aday oldu. Türkiye'nin Mısır ve Katar'la birlikte adaylığı kapsamında İstanbul'a gelen IMF ve Dünya Bankası temsilcilerinden oluşan bir teknik heyet, İstanbul Valisi Muammer Güler'i ziyaret ederek görüştü. Konuk heyete daha sonra, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde güvenlik konusunda bir brifing verildi.
İkna toplantısı yapılmıştı
Valilikte gerçekleşen görüşmeye katılan Vali Yardımcısı Ergun Güngör, yaptığı açıklamada, IMF ve Dünya Bankası'nın 2009 yıllık toplantılarına 184 üye ülkeyi temsil eden 300'e yakını bakan, merkez bankası başkanı gibi üst düzey yöneticiler olmak üzere 10 bine yakın kişilik bir katılımın söz konusu olduğunu açıkladı.
Teknik heyetin, toplantıların yapılacağı ülkenin seçimi sürecinde değerlendirmeye baz teşkil etmek üzere bilgileri toplamak amacıyla aday ülkeleri ziyaret çerçevesinde İstanbul'da temaslarda bulunduğunu belirten Güngör, Vali Güler'in heyeti kabulünde, İstanbul'un daha önce ev sahipliği yaptığı önemli organizasyonlara işaret ederek, IMF ve Dünya Bankası'nın 2009 yıllık toplantılarının İstanbul'da yapılmasından duyacağı memnuniyeti dile getirdiğini söyledi.
10 bin kişinin katılımıyla bir dünya zirvesi olacak bu tür uluslararası organizasyonların iki-üç yıl öncesinden planlandığına işaret eden Vali Yardımcısı Güngör, Şampiyonlar Ligi finalinin İstanbul'da yapılması için de daha önce ikna toplantıları yapıldığını, İstanbul'u gelip gördüklerini, karar verdikten sonra da bir yıl birlikte çalışıldığını kaydetti.
'Başarılı örnekler var'
Heyetin toplantı için İstanbul'da baktıkları yerler bulunduğunu, valilikteki görüşmenin de çok iyi geçtiğini belirten Güngör, heyete İstanbul'da son üç yılda başarıyla gerçekleştirilen NATO zirvesi, Asya Kalkınma Bankası 38. Yıllık Toplantıları, Şampiyonlar Ligi Finali, Formula 1 yarışları, İslam Konferansı Örgütü Konferansı, Dünya Mimarlar Kongresi gibi uluslararası toplantıdan örnekler verdiklerini ifade etti.
Vali Yardımcısı Güngör, "Deneyimlerimizi aktardık, İstanbul'un imkânlarını gezip görüyorlar. Ben olumlu görüyorum" dedi. Bu tür toplantılarda karşılaşılan protestolar nedeniyle heyetin güvenlik konusu üzerinde de durduğunu, daha önceki büyük organizasyonlarda riski analizleri yaparak tedbirleri aldıklarını ifade eden Güngör, "Bunda da alırız" ifadesini kullandı.
Ergun Güngör, heyetin diğer aday ülkelere de gezi programları bulunduğunu belirterek, önümüzdeki birkaç aylık sürede ülke seçiminin netleşeceğini düşündüklerini söyledi.