İstanbul bu kış doğalgaz kâbusu yaşamayacak

Rusya ve İran'ın doğalgaz sevkıyatını azaltmasıyla kış mevsiminde zor günler geçiren İstanbul'un korkusu sona eriyor.

İSTANBUL - Rusya ve İran'ın doğalgaz sevkıyatını azaltmasıyla kış mevsiminde zor günler geçiren İstanbul'un korkusu sona eriyor.
Enerji Bakanı Hilmi Güler, Silivri Doğalgaz Depolama Tesisi'nin en çok tüketildiği günlerde İstanbul'un ihtiyacının yarısını karşılayacak durumda olduğunu kaydetti. Güler, incelemelerde bulunduğu tesiste gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu tesisin özellikle doğalgaz arz güvenliği açısından Türkiye'nin sıkıntı çekmemesi için önemini vurguladı.
Bulgaristan üzerinden Türkiye'ye girecek Rus doğalgazının denizin altında 6x4 kilometrelik doğalgazı alınmış bir boşlukta depolanacağını belirten Güler, bu gazın herhangi bir sıkıntı anında veya miktar azaldığında ilave depo olarak kullanılacağını söyledi. Bakan Güler, yüzeyden denize doğru altı adet eğik kuyu bulunduğunu, denizin 700 metre altındaki bu deponun 1.6 milyar metreküplük bir hacme sahip olduğunu ifade ederek, "Şu anda 1.6 milyar metreküplük hacmi bulunan depolama tesisinin üç milyar metreküpe çıkacak kadar kapasitesi var" diye konuştu.
Bakan Güler, gazetecilerin, Karadeniz'deki petrol arama çalışmalarına ilişkin soruları üzerine de "Bu tip çalışmalarda matkabın ucunun oraya ulaşıp delmesi lazım. Delene kadar kesin ifade kullanmıyoruz" dedi.