İstanbul Büyükşehir Belediyesi selzedenin faturalarını taksitlendirecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi selzedenin faturalarını taksitlendirecek
İstanbul Büyükşehir Belediyesi selzedenin faturalarını taksitlendirecek

İstanbul İkitelli?de Basın Ekspres Yolu üzerinde bulunan birçok mağaza, işyeri ve fabrikanın giriş ve birinci katları sular altında kaldı. FOTOĞRAF: ALİM TUNCAY / AA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, selden zarar gören konut ve işyerlerinin su faturasının ertelenmesi ya da taksitlendirilmesi kararını aldı

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, sel felaketinden zarar gören konut ve işyerlerinin su faturalarının ertelenmesi ya da taksitlendirilmesini karara bağladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin eylül ayı toplantılarının ilk birleşimi Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.
Meclis 1. Başkanvekili Ahmet Selamet’in yönettiği toplantıda meclis üyeleri Derya Yanık, Metin Karakaş ve Yalçın Yönet’in sel felaketinden zarar gören konut ve işyerlerinin su faturalarının gözden geçirilmesi yönündeki yazılı önergeleri ele alındı. ‘Teklif karar’ olarak görüşülerek oybirliğiyle kabul edilen önergeye göre, kamu kurumlarınca selden zarar gördüğü tespit edilen konut ve işyerlerinin su faturaları mümkünse tahsil edilmeyecek ya da ertelenecek veya taksitlendirilecek. Önergeyle mağdur vatandaşlara bu konuda kolaylık sağlanması için İSKİ Genel Kurulu’na yetki verildi. 

Bayramda köprüler ücretsiz
Bu arada, yine selden zarar gören konut ve işyerlerindeki doğalgaz faturalarının da benzer bir şekilde yapılandırılması yönünde verilen bir başka yazılı önerge de Başkanlık Makamına havale edildi. İGDAŞ faturalarıyla ilgili son kararı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş verecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ramazan Bayramı boyunca İstanbul’daki toplu ulaşımın yüzde 50 indirimli olmasına karar verdi. Bu kapsamda üç günlük bayram süresince İETT otobüsleri, şehir hatları vapurları, metro, tramvay, hafif metro ve finüküler yüzde 50 indirimli hizmet verecek. İETT, İDO ve Ulaşım AŞ’nin bayramdaki akaryakıt giderlerinin Büyükşehir Belediyesi’nce karşılanması için anlaşma yapılması yönünde Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a yetki de verildi. Öte yandan, toplantıda, okulların açılacağı 24 Eylül Perşembe günü 06.00-13.00 saatleri arasında ilk ve orta öğretim öğrencilerine toplutaşıma araçlarının ücretsiz olması da karara bağladı.
Bu arada Bakanlar Kurulu’nun ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek,  arife günü olan 19 Eylül Cumartesi gece yarısından başlayarak 22 Eylül gece yarısına kadar otoyollar ve boğaz köprülerinden ücretsiz geçiş sağlanacağını bildirdi. Bu arada Çiçek, işçilere de müjde verdi. Devlet ve bağlı müesseselerde çalışan işçilere her yıl ödenen ilave tediyelerin iki taksitte verildiğini hatırlatan Çiçek, ilk taksitin bayramdan önce, 17 Eylül 2009’da, diğer yarısının ise 25 Kasım 2009’da ödeneceğini kaydetti. 

Vergi borçları silinecek
Cemil Çiçek, İstanbul, Tekirdağ başta olmak üzere birçok ili esir alan sel felaketiyle ilgili çalışmalarını devam ettiğini, henüz kesin hasar tespitlerinin yapılmadığını söyledi. “Bu tespitler yapıldıktan sonra başta kamu alacakları olmak üzere ne gibi kolaylıklar sağlanacağını ortaya koyacağız” diyen Bakan Cemil Çiçek, bu tür felaketlerin bundan böyle tek elden yürütüleceğini söyledi.
Cemil Çiçek, memur maaşlarına yapılacak zammın Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmediğini söyledi. Memur maaş zamlarının daha önceki toplantılarda şeklen ele alındığını anlatan Bakan Cemil Çiçek, TBMM’ye sunulmadan önce bütçenin Bakanlar Kurulu toplantısında her zaman ele alındığını, 17 Ekim’de bütçenin TBMM’ye sunulmuş olacağını ve dolayısıyla memur maaş kat sayılarının da bütçede yer alacağını kaydetti.
Bu arada İstanbul Vergi Dairesi de sel mağdurları için yeni bir önlem aldı. Sel mağdurlarının vergi dairesine başvurması istenilen açıklamada selde varlıklarının üçte birini kaybedenlerin vergi borç ve cezalarının silinebileceği belirtildi. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş