İstanbul devleri ağırlayacak

Yatırım Danışma Konseyi ikinci toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 29 Nisan Cuma günü, İstanbul'da Conrad Otel'de yapılacak. 28 Nisan akşamı ise Devlet Bakanı Ali Babacan, konuklar onuruna Conrad Otel'de bir akşam yemeği verecek.

ANKARA - Yatırım Danışma Konseyi ikinci toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 29 Nisan Cuma günü, İstanbul'da Conrad Otel'de yapılacak. 28 Nisan akşamı ise Devlet Bakanı Ali Babacan, konuklar onuruna Conrad Otel'de bir akşam yemeği verecek. 29 Nisan sabahı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yuvarlak masa toplantısı şeklinde başlayacak toplantı, basına kapalı gerçekleştirilecek. Toplantıda, birincisi geçen yıl yapılan toplantıdan bu yana yaşanan gelişmeler, 'İlerleme Raporu' olarak katılımcılara sunulacak.
Toplantıda, 'yatırım ortamının geliştirilmesi ve daha çok doğrudan yatırım çekebilmek için Türkiye'nin yerine getirdiği, tam olarak gerçekleştiremedikleri ile atılması gereken ilave adımlar' tartışılacak. Toplantıya IMF Başkanı Rodrigo de Rato, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Shengman Zang ile Avrupa Yatırım Bankası Başkanı Philippe Maystadt başta olmak üzere, 20'nin üzerinde çokuluslu şirketin üst yöneticisi ya da başkanı katılacak. Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin başlayacak olması nedeniyle, Avrupa Yatırım Bankası'nın, toplantıya özel önem gösterdiği belirtiliyor. Bu yılki toplantıya, daha fazla çokuluslu şirketin katılmak istediği öğrenildi.