'İstanbul dijital başkent olacak'

Bilgi ve iletişim teknolojileri fuarı CeBIT Bilişim Eurasia, Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Bilgi ve iletişim teknolojileri fuarı CeBIT Bilişim Eurasia, Beylikdüzü Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde açıldı.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllattif Şener açılışta, 2010'da vatandaşların yüzde 51'inin internet kullanıcısı olması ve evlerin yüzde 48'inin internet erişimine sahip olmasının hedeflendiğini belirtti. Şener, yerli yazılım ve bilgi teknolojisi sektörünün geliştirilmesine yönelik birçok eylem tasarlandığını anlatarak, "Bunlardan önemli bir tanesi de ülkemizde bir bilişim vadisi oluşturulmasıdır. Bu kapsamda çok uluslu bilgi teknolojileri firmalarının ülkemize yatırım yapmasına, Ar-Ge ve yenilikçilik alanlarındaki yetkinliklerinden ve uluslararası bağlantılarından yerli firmalarımızın da faydalanmasına ve birlikte çalışabilmelerine elverişli bir ortamın yaratılması amaçlanmıştır. Bilişim vadisinin uluslararası firmalar açısından bir cazibe merkezi olması için çeşitli teşvikler hayata geçirilecek ve kolaylıklar sağlanacaktır. 2010'da Türkiye bilgi teknolojileri pazarının 9 milyar dolar, ihracat hacmi ise 400 milyon dolar seviyesine ulaşacaktır."
'Hedefimiz e-İstanbul'
Fuar ve eşzamanlı düzenlenen Bilişim Zirvesi'nin açılışında konuşan
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, fuarın İstanbul'un bir bilişim kenti olmasına katkıda bulunduğunu, kentin gelecekte Avrasya ve Avrupa'nın dijital başkenti olacağını vurguladı. Topbaş, hedeflerini 'e-İstanbul' diye açıkladı ve Silikon Vadisi oluşturmayla ilgili adımlar atıldığını, bunları yakın da açıklayacaklarını söyledi.
3G altyapısı gelecek
Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet de, dokuz yıldır Turkcell'in desteklediği fuarın her geçen yıl büyüdüğünü söyledi. Avrupa'da yaygın olarak kullanılan 3G altyapısının AB ülke ekonomilerine yadsınamaz katkıları bulunduğunu vurgulayan Karamehmet, şöyle konuştu: "Aynı şekilde Türkiye'de de 3G'nin, bilişim sektörü için yeni bir lokomotif teşkil edeceğine inanıyoruz. 3G'nin Türkiye'ye gelmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte telekomünikasyon ve bilişim sektörlerinde bir sıçrama yaşanacak."
Karamehmet, Turkcell'in kurulduğu günden bugüne 7 milyar dolar yatırım yaptığını ve geçtiğimiz yıl devlete 2.5 milyar dolar vergi katkısı sağladığını anlattı.
10 bin kişi görev aldı
Hannover Fairs Interpro A.Ş. (Hifaş) Genel Müdürü Şafak Alpay ise bu yıl altıncısını düzenledikleri fuarın bir iş platformu niteliği taşıdığını, 19 ülke ve bölgeden toplam 900 katılımcının yer alacağı fuara bu yıl 70 ülkeden 160 bin ziyaretçi beklediklerini bildirdi. Alpay, fuarda 10 bin kişinin görevlendirildiğini belirtti.Sabancı: Gezmeye geldim, alışveriş daha sonra
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, teknoloji mağaza zinciri Teknosa'nın fuardaki mağazasının açılışını yaptı ama 'bugün gezmeye geldim' diyerek alışveriş yapmadı. Şu anda kullandığı cep telefonu markası Samsung'un modellerini inceleyen Sabancı, daha sonra alışveriş yapacağını söyledi.
CeBIT Bilişim Eurasia süresince açık kalacak olan Teknosa mağazasında beğendikleri ürünleri yüzde 5-20 indirimle satın alabilecek. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, fuar süresince elde edilen cironun Teknosa'nın en çok satış yaptığı mağazalardaki bir aylık ciroya denk gelmesi bekleniyor. Fuarda 15 bine yakın ürün tüketicinin beğenisine sunuluyor.


Dünyanın en büyük iki plazma TV'sinden biri CeBIT'te
CeBIT Bilişim Eurasia'da dünyanın en büyük iki HD Plazması'ndan biri olan 262 cm'lik televizyon da İstanbullu teknoloji meraklılarının beğenisine sunuldu.
Şu anda dünyada biri Almanya'da olmak üzere sadece iki tane olan 262 cm'lik dev plazma TV, şimdiden Türk teknoloji meraklılarının ilgisini çekti. 80 bin avro fiyatla yılbaşından itibaren Türkiye pazarına sunulacak olan Panasonic HD Plazma, Türkiye'deki TV kanalları ve holdinglerin gözdesi oldu. ABD'de ilk siparişin alındığını belirten Panasonic'in Türkiye temsilcisi Tekofaks yetkilileri, şu anda Türkiye'de de 8-10 müşteriden sipariş için görüşme yaptıklarını ifade etti.


Sokakta internet ve telefon keyfi
Sokakta hem internete bağlanmaya hem de görüntülü mesaj atmaya ne dersiniz? 'Harika' diyorsanız Türk Telekom'un şu anda 100 yerde kullanıma açtığı 'multimedya ankesör'le e-posta'larınıza bakabilir, internete bağlanabilir, görüntülü mesaj gönderebilirsiniz. Yetkililer, şimdilik kısa mesaj fonksiyonunun kullanımı için Telekomünikasyon Kurumu'ndan onay bekleyen multimedya telefonuyla haberleşmenin bedelinin ortalama 1-2 kontör düzeyinde olduğunu belirtiyor.


Elmalı TV'ye ne dersiniz?
Tavyvanlı Hannspree'nin yeni TV'leri televizyon izleme keyfinize keyif katıyor. Basketbol ya da futbol topu şeklinde, elma ya da zürafa görüntüsünde tasarlanan bu TV'ler özellikle çocukların ilgisini çekecek gibi gözüküyor. Plastik ya da deri kullanılarak üretilen ve dış yüzeyleri yıkanabilen bu TV'lerin fiyatı 600 YTL'den başlıyor 1500 YTL'ye kadar çıkıyor. 10 gün önce Türkiye pazarına sunulan Hannspree, Avrupa pazarı için de çok yeni bir marka.
Markanın Avrupa pazarına da yeni girdiğini söyleyen Panatel Yönetim kurulu Başkanı Tülay Ağaoğlu, "Aynı zamanda dünyanın en büyük yedinci panel üreticileri ancak Avrupa pazarına bu ürünle yeni girdiler. Türkiye de bu gelişimin bir parçası olacak" dedi. 10-37 inç'e kadar ekran seçenekleri bulunan TV'ler Türkiye'de futbolseverlerin beğenisine göre tasarlanacak. Cihazlar D&R'larda satılıyor.


Eşinizi dünyanın bir ucundan kontrol edin!
Evini dünyanın bir ucundan bile izlemek ve yönetmek isteyen Türkler, daha pazara girmeden akıllı ev kumandası ya da diğer bir tanımıyla akıllı ev dizüstü bilgisayarı Origami için 50 adet sipariş verdi. Ortalama 2-3 bin avrodan 1.5 ay içinde pazara sunulacak olan Origami ile evinizi ABD'ye gittiğinizde bile online olarak izleyebiliyorsunuz. İstediğiniz senaryoları üreterek bunlara uygun komutlar hazırlayabiliyorsunuz. Örneğin, herhangi biri kapıyı çaldığında onu Origami'ye gelen sinyalle görebilir, anneniz ise kapıyı açabilir hatta su ısıtıcısının devreye girerek onun bir kahve yapmasını bile sağlayabilirsiniz. Hatta
mevsimsel durumlara göre bahçenizin sulanmasını, yağmur yağdığında panjurların kapanmasını Origami'yle sağlayabilirsiniz.
Hatta eşinizin siz iş gezisindeyken eve kaçta geldiğini, ne yediğini, evde arkadaşlarıyla parti yapıp yapmadığını bile kontrol etme imkânınız var..! Viko Elektrik firması tarafından Türkiye'ye getirilen Origami 'akıllı ev sistemi'nin yani Smartlife'ın bir parçası. Evlerini tamamen akıllı hale getirmek isteyenler ise en az 1500 avroyu gözden çıkarmak zorunda...


Bu makine çamaşırı deterjansız yıkıyor
Samsung Electronics, CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı'nda, dünya pazarına ilk kez sunduğu süper temizlik ssitemi Air Wash'ı tanıtıyor. Air Wash Sistemi susuz, deterjansız çamaşır yıkıyor ve kuru temizleme yapabiliyor. Sistem sıcak hava teknolojisiyle çamaşırlardan istenmeyen kokuları, gözle görülmeyen bakterileri ve mikropları söküp atıyor. Makine Silver Nano özelliğiyle yüzde 99,9 sterilizasyon sağlıyor.