İstanbul fabrikası Avrupa'da kilit konumda

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Mercedes-Benz Türk A.Ş'nin İstanbul Hoşdere'deki otobüs fabrikasında kurulan yeni üretim tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada, "Her ülkenin karşılaştığı gibi Türkiye de zaman zaman ekonomik bakımdan krizlerle karşı karşıya kaldı.

İSTANBUL - Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Mercedes-Benz Türk A.Ş'nin İstanbul Hoşdere'deki otobüs fabrikasında kurulan yeni üretim tesislerinin açılışında yaptığı konuşmada, "Her ülkenin karşılaştığı gibi Türkiye de zaman zaman ekonomik bakımdan krizlerle karşı karşıya kaldı. Ama Mercedes otobüslerinin gazını hiç kesmedi, hep gaza bastı, bugünlere kadar geldi" diye konuştu.
Wolfgang Diez de törendeki konuşmasında, otobüs fabrikasının ikinci aşamasının gerçekleştirilmesiyle dünyanın en modern üretim tesislerinden birinin tamamlandığına dikkat çekti. 115 bin metrekare kapalı alandan oluşan Hoşdere fabrikasında 'Made By Mercedes-Benz' yazısını taşıyan otobüsler üretildiğini anlatan Diez, 10 yıl önce fabrikanın ilk aşamasının resmi açılışını yaptıklarını anımsattı.
'Türkiye'ye büyük borcumuz var'
Diez, Hoşdere fabrikasında üretimin yüzde 65'inin 70 ülkeye ihraç edildiğini de açıkladı.
Diez, Hoşdere fabrikasının Avrupa'daki gelişimlerinin bir etkinlik merkezi haline geldiğini dile getirerek, "Hoşdere, Almanya'daki Mannheim ve NeuUlm fabrikalarımızla birlikte DaimlerChrysler'ın Avrupa'daki otobüs üretiminin omurgasını oluşturuyor" dedi.
Mercedes-Benz Türk A.Ş. Direktörler Kurulu Başkanı Till Becker de, yeni üretim tesislerinin Türkiye'deki yatırım zincirinin son halkası olduğunu ve toplam yatırımın 500 milyon doları geçtiğini söyledi. Becker, "Mercedes-Benz'in Türkiye'ye büyük borcu vardır"
ifadesini kullandı. DaimlerChrysler AG'nin ticari araçlardan sorumlu yönetim kurulu üyesi Andreas Renschler de Türkiye'deki yatırımlarının bölge için bir köprü, Avrupa için de kilit konumunda bulunduğunu kaydetti.
Mercedes'e binemeyene otobüs
Kendisi için Mercedes-Benz'in buradaki açılışlarının bir anlamı bulunduğunu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde İstanbul'da farklı bir otobüs markasının kullanıldığını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:
"O zaman bir karar verdim. Dedim ki, yıllardır bu ülkede bu otobüsler kullanılıyor. Öyleyse bir adım atalım, artık benim vatandaşım Mercedes otomobile binmeye başladı ama hepsi bunu yakalayamıyor, hiç olmazsa Mercedes-Benz otobüslere binsin. Belediye olarak 500 civarında otobüs aldık. Dedim ki, bu da yetmiyor. Artık hayatlarında Mercedes otomobil kullanmayanların, hiç olmazsa şu cenazelerini Mercedes araçlarla taşıyalım. Mercedes araçlardan cenaze araçları da yapmaya başladık. Tabii isteriz ki, şimdi onlar da Türkiye'de üretilsin. Mercedes yönetimindeki dostlarıma hep söylüyorum: 'Niçin otomobilleri de artık Türkiye'de üretmeye başlamıyorsunuz?'. Otobüsü hallettik, kamyonu hallettik. Gelin şu otomobilleri de Türkiye'de üretelim. Neticeyi bekliyoruz. Herhalde Mercedes yönetimine bu düşünce girmelidir, girecektir."