İstanbul, FED'le gücünü korudu

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da (İMKB) Avrupa ve gelişmekte olan ülke borsalarına ayak uydurdu. Önceki gün ABD'nin faiz artırmamasıyla gelişmekte olan ülkelere yönelik yatırım iştahının artması üzerine İMKB 1027 puan yükselmişti.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası da (İMKB) Avrupa ve gelişmekte olan ülke borsalarına ayak uydurdu. Önceki gün ABD'nin faiz artırmamasıyla gelişmekte olan ülkelere yönelik yatırım iştahının artması üzerine İMKB 1027 puan yükselmişti. Ancak dün sabah kâr realizasyonuyla hafif gerileyen İMKB'deki satışlar, İngiltere'den gelen haberlerle derinleşti. Gün içinde 36.723 puana kadar gerileyen borsa, kapanışta toparlanarak seansı 174 puanlık düşüşle 37.389 puandan tamamladı. İşlem hacmi ise 1 milyar 415 milyon YTL oldu. Gedik Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yunus Kaya, Avrupa borsalarındaki ortalama yüzde 2'lik düşüşün uluslararası piyasalarda oldukça büyük bir oran olarak kabul edildiğini söyledi.
'Avrupa borsaları panik satışı yaptı'
Dün İMKB'de 36.800 olan önemli destek seviyesinin kırıldığını belirten Acar Menkul Kıymetler Araştırma Uzman Yardımcısı Erdal Koç ise, "İstanbul Borsası, kapanışa doğru güç toplamaya başladı. Avrupa borsaları panik satışı yaparken İMKB çok fazla etkilenmedi. ABD Merkez Bankası'nın faiz artırmaması, Türkiye gibi gelişmekte olan ülke borsalarının terör haberinden nispeten daha az etkilenmesini sağladı" dedi. Britanya'dan gelen terörist saldırı uyarılarının tedirgin ettiği yabancıların döviz talebine rağmen YTL güçlü kapandı. Dolar, günü 0.3 YKr yükselişle 1.4560 YTL'den tamamladı. Uzmanlar, bu sınırlı yükselişin Merkez Bankası'nın piyasadaki likiditeyi çekmeye yönelik tedbirlerine bağladı. 16 Temmuz 2008 vadeli gösterge tahvilin faizi ise 0.31 puanlık düşüşle yüzde 19.39 seviyesinden kapattı.