'İstanbul ilk 10'a girer'

Türkiye'de yüzde 49'u halka açılan Akmerkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) yüzde 46.9'unu 148 milyon avroya satın alarak gündeme gelen Hollanda merkezli gayrimenkul şirketi Corio N.V.'nin Üst Yöneticisi (CEO) Jan de Kreij...

İSTANBUL - Türkiye'de yüzde 49'u halka açılan Akmerkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO) yüzde 46.9'unu 148 milyon avroya satın alarak gündeme gelen Hollanda merkezli gayrimenkul şirketi Corio N.V.'nin Üst Yöneticisi (CEO) Jan de Kreij, "Türkiye'nin doğru yolda ilerlediğine inanıyorum. Ama henüz hedefe ulaşamadınız" dedi.
Kreij, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER) düzenlediği '5. Gayrimenkul Zirvesi'nde 'Gayrimenkul sektöründe küreselleşme' başlıklı açık oturumda Türkiye'ye ilişkin düşüncelerini anlattı. Kreij, "Geçen yıl İstanbul'u ziyaret ettiğimde istikrarlı bir hükümetin neler yapabileceğini gördüm. Türkiye'de rahat edeceğimize inandım. Fırsat doğduğunda da Akmerkez'de hisse aldık" diye konuştu. Türkiye'de doğru bir yatırım yaptıklarını belirten Jan de Kreij şöyle devam etti: "Yatırım yapınca hemen kâr beklememeli. Bir süre gerekiyor. Ben Türkiye'nin doğru yolda ilerlediğine inanıyorum. Önümüzdeki birkaç yılda İstanbul dünyada yatırım yapılacak ilk 10 şehirden biri haline gelecek."
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar da, GYO'ların özellikle vergi konusunda bazı sıkıntıları bulunduğunu, kayıt dışı çalışmadıkları için haksız rekabet içinde olduklarını söyledi. Cansızlar, mortgage (ipoteğe dayalı konut finansmanı) sistemine ilişkin hazırlanan taslağın bu yasama döneminde Meclis'ten geçmesini beklediklerini, yasalaşmasını beklemeden de ikincil piyasalara ilişkin çalışmaları sürdürdüklerini anlatarak, şöyle devam etti: "2006 başı itibarıyla sistem Türkiye'de devreye girecek. Konut arzının geri kalması kısa bir süre fiyatları artırabilir. 100 bin YTL'ye kadar olan konut kredilerinde indirimler uygulanabilir."
GYODER Başkanı Haluk Sur da, geçen yıl sektörün yüzde 7.8 büyüdüğünü, konut ruhsatlarının 320 bine ulaştığını, yabancılara gayrimenkul satışına ilişkin yasanın Türkiye'deki 45 bin yabancı gayrimenkul yatırımcısını duraksatmaması gerektiğini ifade etti.