İstanbul Park'ta üç ayda beş yarış

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, "Formula 1 yarışlarından sonra İstanbul Park'ın yeni uluslararası yarış organizasyonlarına ev sahipliği yapacağını bu yıl kasım ayı...

İSTANBUL - İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, "Formula 1 yarışlarından sonra İstanbul Park'ın yeni uluslararası yarış organizasyonlarına ev sahipliği yapacağını bu yıl kasım ayı sonuna kadar İstanbul Park'ta beş uluslararası yarışın yapılacağını söyledi. Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği'nin (TUROB) öğle yemeğinde konuşan Yalçıntaş, Formula 1'in iyi bir organizasyon olduğunu, başta turizm ve otomotiv sektörü olmak üzere Türkiye'ye çok şey kazandırdığını vurguladı.
Murat Yalçıntaş, "Formula 1 bitti ama pistimiz yeni organizasyonlara ev sahipliği yapacak eylül ve ekimda beş uluslararası yarış gerçekleştirilecek" diye konuştu. Özellikle ekim ayında düzenlenecek olan Alman binek otomobiller şampiyonasının İstanbul'da yapılmasının önemine dikkat çeken Yalçıntaş, "Bu yarışların seyirci sayısı Almanya da Formula 1'den fazla. Bu dönemde özellikle Alman turistlerin şehre büyük ilgi göstermelerini bekliyoruz" açıklamasını yaptı.
Üç günde 100 milyon dolar
Yalçıntaş şöyle devam etti: "18 Eylül' de Porsche, Maserati gibi 650 beygir gücündeki gelişmiş hızdaki otomobillerin yarışacağı FİA GT ile Dünya TOURİNG car şampiyonası yapılacak. 23 Ekimde Moto GP, 13 Kasım'da ise Le Mans Endurance Series yarışları gerçekleştirilecek "Formula 1 organizasyonu sonrasıyla ilgili olarakta bilgi veren Yalçıntaş, Formula 1'in ticari bir mantıkla yapılmadığını ifade etti. Bu organizasyonda 40-50 bini yabancı olmak üzere 110 binden fazla ziyaretçi ağırladıklarını hatırlatan Murat Yalçıntaş, bu organizasyonun en büyük katkısının Formula 1 ruhunu Türkiye'ye kazandırılması olduğunu aktardı. İTO Başkanı Yalçıntaş, organizasyon için üç günlüğüne İstanbul'a gelen yabancı seyircinin, ulaşım, bilet parası, konaklama, yeme-içme dahil yaklaşık 100 milyon dolar harcama yaptığını hesapladıkları bilgisini verdi.
TUROB atakta
TUROB Başkanı Timur Bayındır da turizmde 2006 yılında sektör olarak daha başarılı sonuçlar alacaklarına inandıklarını dile getirdi. TUROB'un yeni projeleri hakkında bilgi veren Timur Bayındır şunları söyledi:
"Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte Avrupa'daki Müslüman nüfusu ve çevre komşu ülkelerin vatandaşlarının ramazanı Türkiye'de geçirmeleri için bir proje aşamasındayız. Bu projeyi gerçekleştirirsek turizmde ağır geçen kış aylarına hareket gelecek. Ayrıca Yunanistan hazırlık çalışmalarımız hızla sürüyor. Her yıl Yunanistan'dan gelen turist sayısında ciddi artış yaşanıyor. Önümüzde bir Yunanistan Philoenia Fuarı var. Bu fuara Kanal D'de yayımlanan 'Yabancı Damat' dizisinin başrol oyuncularını götürmeyi düşünüyoruz. Bu sayede fuarda büyük ilgi göreceğimizi düşünüyorum.