İstanbul tamam sıra Erzurum'da

İstanbul'a yapmayı plandıkları dev projelerle gündeme gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, daha bu projeler ortaya çıkmadan bu kez gözünü Erzurum'a çevirdi.

İSTANBUL - İstanbul'a yapmayı plandıkları dev projelerle gündeme gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, daha bu projeler ortaya çıkmadan bu kez gözünü Erzurum'a çevirdi. Yatırımcı bir firmayla Erzurum Palandöken'de beş yıldızlı otel yapacaklarını açıklayan Topbaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Palandöken'de oteller bölgesinde arazi tahsis etmek istediğini kendilerinin de kabul ettiğini belirterek, şöyle konuştu:
"Bize tahsis edilen arazi üzerine yatırımcı bir firmanın otel yapmasını teşvik edeceğiz. Ancak biz yatırım yapmayacağız. Kasamızdan para çıkmayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi çok büyük bir marka. Belediyenin otelde hissesi olacak. Hissemiz karşılığında İstanbul'daki başarılı üniversite öğrencilerine ödül olarak tatil imkânı sağlayacağız." Topbaş, otelin bir sosyal tesis olarak birilerinin gidip tatil yapacağı yer olmayacağını da vurguladı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ise tahsis olayını doğrulayarak, "Başkan Kadir Topbaş'ın yaptığı teklif üzerine oteller bölgesinde yer tahsis edildi" dedi. Yetkililer, 'İstanbul'un tüketim gücünü Anadolu'nun yerel kalkınmasında kullanılmasını istedikleri için böyle bir teklife sıcak baktıklarını' söyleyerek, Ankara, İzmir, Trabzon veya Adana büyükşehir belediyelerinden de teklif gelmesi halinde onlara da otel yapacak yer ayarlanabileceğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 'kıyak' geçilmediğini söyleyen yetkililer, Kadir Topbaş'ın oralarda gelecek gördüğü için yer istediğini ifade etti.