İstanbul 'zapt'a alındı

IMF-Dünya Bankası'nın 2009 yılı toplantılarının İstanbul'da yapılmasına ilişkin mutabakat zaptı, Singapur'da imzalandı. IMF-Dünya Bankası toplantılarının yapıldığı kongre merkezinde gerçekleştirilen imza töreninde, mutabakat zaptına Türkiye adına Devlet Bakanı...

SİNGAPUR - IMF-Dünya Bankası'nın 2009 yılı toplantılarının İstanbul'da yapılmasına ilişkin mutabakat zaptı, Singapur'da imzalandı. IMF-Dünya Bankası toplantılarının yapıldığı kongre merkezinde gerçekleştirilen imza töreninde, mutabakat zaptına Türkiye adına Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, IMF adına IMF Başkanı Rodrigo de Rato, Dünya Bankası adına ise Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz imza koydu.
IMF Başkanı Rato, törenin ardından yaptığı kısa değerlendirmede, Türkiye'nin 2009 toplantıları için çok iyi bir seçim olduğunu söyledi. Rato, toplantının yapılacağı 2009 yılına kadarki sürenin Türkiye açısından çok zorlu bir süreç olacağını, hazırlıklar gerekeceğini vurgularken, Türkiye'nin organizasyonda başarılı olacağına inandığını ifade etti.
Rato, İstanbul'un güzel bir şehir olduğunu da sözlerine ekledi.
Bakan Babacan ise, IMF ve Dünya Bankası başkanlarına yürekten teşekkür ettiğini söyledi. Toplantılar için İstanbul'un seçilmesinin çok önemli bir karar olduğunu anlatan Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "2009 toplantıları, bu muhteşem şehrin (İstanbul) sadece yeni bir uluslararası finans merkezi olmasını sağlamayacak, ayrıca çok yönlü kültüre sahip ortamda eşsiz bir tartışma fırsatı sağlayacak."
15 bin davetli gelecek
İstanbul'un yüksek kalitede bir uluslararası konferans merkezi olduğunu belirten Babacan, "İstanbul, kıtaların, kültürlerin, Doğu'nun ve Batı'nın birleştiği bir şehir" diye konuştu.
Babacan, imza töreninin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada da, ekonominin yükselen profilinin çok somut bir göstergesi olarak, 2009 toplantılarının İstanbul'da yapılacağını söyledi.
Türkiye'nin yaklaşık üç yıl sürecek önemli bir hazırlık dönemine gireceğini anlatan Bakan Ali Babacan, bu toplantılara 15 binin üzerinde davetlinin katıldığını, 184 ülkenin bakanları ve merkez bankası başkanlarıyla üst düzey bankacılarının toplantılarda bir araya geldiğini vurguladı.
Babacan, bu toplantılara trilyonlarca doları yöneten yatırım bankacılarının da iştirak ettiğini, bir çeşit dünyanın en büyük finans fuarı olduğunu aktardı.
Bu toplantıların, yatırımcıların Türkiye'ye olan ilgisini de artıracağını kaydeden Bakan Ali Babacan, bu çerçevede Türkiye'ye daha çok yatırımcı gelmesine katkıda bulunacağını anlattı.
'AB ile siyasi zorluk var'
Bir yabancı gazetecinin, AB ile ilişkilerde yaşanan zorluklara ilişkin sorusuna karşılık Ali Babacan, katılım sürecinin teknik ve siyasi yönleri olduğunu, teknik alanda bir zorluk bulunmadığını, daha çok siyasi alanda zorlukların olabileceğini belirterek, "Buna bir örnek verecek olursam Kıbrıs sorunu. Ki biz bu sorunu çözmeye çalışıyoruz" dedi. Ali Babacan, katılım sürecindeki teknik çalışmaların çok iyi gittiğinin de altını çizdi.
Babacan, IMF'nin Türkiye'deki reform sürecinden memnun olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine, "IMF memnun olduğu için Türkiye'nin kotasını artırdı" dedi. Son kota artırımının Türkiye için çok yeterli olmadığını ifade eden Babacan, yeni kota formülünde ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasıla ve şeffaflık unsurunun dikkate alınması gerektiğini vurguladı.
Ali Babacan, yeni formülün Türkiye'nin kotasını daha da artırmasını beklediklerini, bu sürecin 1.5-2 yıl süreceğini söyledi.
FED faiz değiştirmedi
Bu arada ABD Merkez Bankası'nın (FED) politika belirleyici organı Federal Açık Pazar Komitesi, faiz oranlarını değiştirmedi. Piyasadaki beklentiye uygun olarak, 17 Haziran'da belirlenen yüzde 5.25'lik faizin sürdürülmesine karar verildi. (aa, Radikal)