İstanbul'a 'akıllı ikiz'ler gelecek

Lüks otel zinciri Kempinski ile Astaş, İstanbul'da
7 yıldız standardında lüks konut ve ofislerden oluşan 27 katlı iki akıllı kule projesi için işbirliği yaptı.

İSTANBUL - Lüks otel zinciri Kempinski ile Astaş, İstanbul'da
7 yıldız standardında lüks konut ve ofislerden oluşan 27 katlı iki akıllı kule projesi için işbirliği yaptı. Mecidiyeköy Esentepe'de yapımına başlanan ve 2007'de hizmete sunulacak proje 100 milyon dolara mal olacak.
Astaş Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, düzenlediği basın toplantısında, "Tekstil sektöründe makine satışıyla yakaladığımız tecrübemizi başka alanlara da taşımak istedik. Yaptığımız üç yıllık araştırma sonucu Türkiye'deki yatırım iklimini, ekonomik gelişmeleri etüt ederek bu yatırıma karar verdik" diye konuştu.
Aşçı, "İstanbul'a son yıllarda çok fazla yabancı yatırımcı geliyor ve bunların belli standartlarda konut ihtiyacı var. Yerli ve yabancı insanların konut ihtiyacını karşılamaya karar verdik" dedi. Vedat Aşçı, akıllı kulelerde 80-300 metrekare büyüklüğe sahip 128 adet satabilecekleri lüks konut, 40 adet sürekli kiralanabilir lüks konut, 40 adet lüks ofis, 120 civarında mağaza bulunan çarşı ve bin araçlık otopark yer alacağını açıkladı. Aşçı, İstanbul'da bir ilk olarak bu projeyle 'residence'ların kısa süreli kiralanabileceğini de ifade etti.
Yalova bile görünecek
Residence ve ofislerin işletmeciliğini Kempinski yürütecek. Akıllı kulelerde 24 saat lüks oda servisi hizmeti verilecek. Suyun ısısından oda havalandırmasına kadar her şeyin bilgisayarla kontrol edileceği akıllı kuleler 900 kişiye iş fırsatı yaratacak. Residence'lara şimdiden ilgi olduğunu söyleyen Aşçı, şunları söyledi: "Tamamlandığında akıllı kulelerden tüm Boğaz, Sarayburnu, Adalar, Kız Kulesi, Beylikdüzü, Atatürk Havalimanı hatta Yalova bile çıplak gözle görülebilecek."