İstanbul'a daha çok 'beş yıldızlı' gerekiyor

İstanbul'da artan turizm faaliyetleri, Şampiyonlar Ligi finali ve Formula 1 Türkiye Grand Prix'si gibi dev organizasyonlarla, uluslararası kongreler, yeni beş yıldızlı otel yatırımlarına olan ihtiyacı ortaya koydu.

İSTANBUL - İstanbul'da artan turizm faaliyetleri, Şampiyonlar Ligi finali ve Formula 1 Türkiye Grand Prix'si gibi dev organizasyonlarla, uluslararası kongreler, yeni beş yıldızlı otel yatırımlarına olan ihtiyacı ortaya koydu.
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Oktay Varlıer, kentte toplam 80 bin yatak kapasitesi bulunduğunu, bunun 55 bininin turizm belgeli ve nitelikli, geri kalanın belediye belgeli ve standardı düşük olduğunu söyledi. Kentin konaklama tesisi açısından çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Varlıer, "Bunun için bir İstanbul yaklaşımı gerekiyor. Örneğin Barcelona modeli var. 1992-1993'te yıllık yabancı turist sayısı 2.5 milyonken, 2000'de Barcelona konsorsiyumunun kurulmasıyla bu sayı 10 milyona çıktı. İstanbul'da da böyle bir oluşum gerekiyor" dedi. İstanbul'da şu anda beş yıldızlı yatak kapasitesinin 20 bin civarında olduğuna işaret eden Varlıer, bu rakamın yetersiz kalması nedeniyle özellikle üç, dört ve beş yıldızlı yeni konaklama ünitelerine ihtiyaç bulunduğunu ifade etti. Kentte beş yıldızlı otel yatak kapasitesinin en az 40 bine çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Varlıer, "Bunun için 20-25 otele daha ihtiyaç var" diye konuştu.
Yüzde 100 doldu
Varlıer, Formula 1, Pendik'te ro-ro limanının açılması ve Sabiha Gökçen Havaalanı'nın daha fazla işler hale gelmesiyle kentin Anadolu yakasında da otel ihtiyacı doğacağını, böylelikle bu yakaya da yatırım talebinin artacağını ifade etti. Oktay Varlıer, şöyle konuştu: "Otel yatırımları 10-12 yıl ile geri dönüşü çok uzun yatırımlar. Bu süre, yatırım yapıp yapmama açısından ciddi bir değerlendirme unsuru. Bu nedenle pek çok ülkede otel yatırımları devletin özel teşvikleriyle desteklenir. İstanbul'da maalesef bu teşvikler yok."
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da şu anda kentteki yatak sayısının yeterli olmayacak noktaya doğru gittiğini ve otellerin yüzde 100 doluluk oranıyla hizmet verdiğini belirterek, Formula 1 için rezervasyonların yapıldığını, hatta yetmediğini söyledi. Topbaş, şöyle devam etti:
"Otel yatırımları için bürokrasi noktasında engelleri kaldırıyoruz. Yabancı yatırımcılarla tahmin edilenin üstünde bir diyalog içindeyiz. Özellikle kupon yerler niteliğindeki güzel yerlerin turizm nitelikli hizmete uygun hale gelmesi için çalışmalar yapıyoruz."
Çok sayıda uluslararası kongrenin gerçekleştirildiği Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nın Kongre ve Ziyafet Müdürü Levent Gülsoy da bu yılın ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemine göre kongre ve konferanslara katılan kişi sayısında yüzde 32'lik artış yaşadıklarını, bunun yıl bazında yüzde 50'ye ulaşmasını öngördüklerini belirtti. Gülsoy, taleplerin karşılanabilmesi için uluslararası standartta 2-3 kongre merkezine daha ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.