İstanbul'a finans ve ekonomi fuarı

Devlet Bakanı Ali Babacan, Asya Kalkınma Bankası'nın İstanbul'da yarın başlayacak genel kurul toplantısının geniş katılım nedeniyle 'Ekonomi ve Finans Fuarı'na dönüşeceğini söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, Asya Kalkınma Bankası'nın İstanbul'da yarın başlayacak genel kurul toplantısının geniş katılım nedeniyle 'Ekonomi ve Finans Fuarı'na dönüşeceğini söyledi. Devlet Bakanı Ali Babacan, Hazine Müsteşarlığı'nda düzenlediği basın toplantısında genel kurula 41'i bakan seviyesinde olmak üzere, üye 63 ülkenin guvernörleri başkanlığında oluşturulacak heyetlerin ve aralarında IMF ile Dünya Bankası'nın da bulunduğu çok sayıda uluslararası örgütün temsilcisinin katılacağını söyledi.
'3 Mayıs'ta Türk günü'
Ali Babacan toplantının gündemini oluşturan konulardan birinin yoksulluğu azaltmak olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Bölgesel bütünleşme ve işbirliğinin artırılması, Asya ile Avrupa işbirliğinin geliştirilmesi de toplantının konuları arasında. Bu anlamda, bankanın Guvernörler Kurulu Toplantısı sadece üye ülkeleri bir araya getirerek, bankanın idari ve kurumsal faaliyetlerini değerlendirmekle kalmayacak, global ekonomiyi etkileyecek kararların alınacağı oturumlara da ev sahipliği yapacaktır. Yıllık toplantılar kapsamında ayrıca, Türkiye ve Türkiye Ekonomisi konusunda genel bir tanıtım yapmak amacıyla, 3 Mayıs'ta 'Türk Günü' düzenlenmektedir. Açılışta Asya Kalkınma Bankası ve çeşitli kurumların üst düzey yetkilileri bulunacaktır.'
'Karikatüre baksınlar'
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Ali Babacan, bir soru üzerine, İstanbul'da yapılan Yatırım Danışma Konseyi toplantısına katılan uluslararası kuruluşların temsilcilerinin Türk ekonomisini övmekle birlikte eleştirmekten de geri durmadıklarının hatırlatılması üzerine "Eleştirenler, bugün Salih Memecan'ın karikatürüne baksınlar" demekle yetindi.
Toplantının İstanbul'da düzenlenmesinin önemli olduğunu belirten Babacan "Telekom'u alamazsak Avea'dan çıkarız" açıklamasını yapan Telecom Italia için de, "Avea ile Aycell arasında bir sözleşme var. Bu açıklama ya da karar kurumun kendine aittir. Her kuruluşun, her özel şirketin stratejisi de kendine aittir" dedi.