İstanbul'da 25 milyon dolarlık U2 ekonomisi

İstanbul'da 25 milyon dolarlık U2 ekonomisi
İstanbul'da 25 milyon dolarlık U2 ekonomisi

Bono için hazırlanan sahne 360 dereceden görülebilecek. fotoğraf: REUTERS

Sadece konserleriyle değil yarattığı ekonomik canlılıkla da ünlenen U2'nun İstanbul konseri için yapılacak harcama 10 milyon doları bulacak. Gişe gelirinin ise yine 10 milyon doları geçmesi bekleniyor. Konser için ayrıca 10 bin adet de yurtdışı bileti satıldı

İSTANBUL - Yıllar süren bekleyişin ardından 360 Derece Tour kapsamında 6 Eylül’de İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda konser vermeye hazırlanan U2, sadece konseriyle değil, yaratacağı ciddi ekonomiyle de İstanbul’a damgasını vuracak. 360 Derece Tour’un Türkiye ayağını İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile birlikte düzenleyen Pozitif Konser ve Festival Organizasyon yetkililerine göre, U2’nun İstanbul konseri için yapılan harcamalar 10 milyon dolar civarında. Buna 10 milyon doları geçmesi beklenen gişe gelirleriyle yaklaşık 10 bin yurtdışı bilet satışı da eklenince İstanbul’da U2 sayesinde iki gün içinde ortalama 25 milyon dolarlık bir ekonomi oluşması bekleniyor. Organizasyon yetkililerinin verdiği bilgiye göre konser için hazırlanan ve 550 TL’lik en pahalı red zone ve özel loca biletleri tükenmiş durumda. Red zone biletlerinin tüm geliri Afrika’daki AIDS’e karşı savaşan kurumlara bağışlanıyor. 

16 milyon dolar yardım
Toplam 7 kategori üzerinden satışı süren biletler ise 50-375 TL arasında satılıyor. Konseri saha içinde ve ayakta izlemek isteyenler 100 TL ödüyor. Toplam 100 bin bilet satılması beklenen konser için cuma akşamı itibariyle yurtdışından yaklaşık 7000 bilet alındı. Bu sayının konser gününe kadar 10 bini bulması bekleniyor. TUROB Başkanı Timur Bayındır, “U2 hayranları aynı zamanda kenti gezecek bir kitle. Konser ücreti hariç kent içinde kişi başına 300-500 euro arası bir harcama yapılacağını tahmin ediyoruz” diyor.
U2’nun  360 Derece Turnesi’nin Avrupa ayağı 6 Ağustos’ta İtalya’nın Torino kentinde başladı. Turne ağustos ayı boyunca Almanya, Danimarka, Finlandiya, Rusya ve Avusturya’daki konserlerle devam etti. U2, 3 Eylül’de Atina’daki konserinin ardından, turnenin 10. durağı olan İstanbul’a geldi. İstanbul konserinin ardından İsviçre, Almanya, Fransa, Belçika, İspanya ve Portekiz’deki konserlerle devam edecek ve 8 Ekim’de Roma konseriyle sona erecek. Grup Avrupa turnesinin ardından kalan günlerinde Yeni Zelanda ve Avustralya’da konser verecek. Grubun ertelenen ABD Turnesi ise 2011 yılında yapılacak. Grup böylece iki yıl içinde 43 konser verecek. Grubun 2009 yaz turnesinin ekonomik hacmi ise 300 milyon doları buldu. 14 ülkede yaklaşık 40 konser veren grup, gelirlerinin 16 milyon dolarını yardımlara ayırdı.

Kulis Bono’nun evinin kopyası
Tüm turnelerde aynı özel şartnameyi öne süren grup için 28 odalı ve 1000 metrekarelik özel bir kulis hazırlanıyor. Bu amaçla Bono’nun evinin salonunun birebir kopyası da kulis içinde inşa edilirken, grup üyelerinin rahatlaması için bir Playstation odası bile yapılıyor. 

U2’ya 600 kişi hizmet edecek
100 civarında TIR’la gelen malzeme ise 31 Ağustos’tan bu yana İstanbul’da bulunuyor. Grubun tüm ihtiyaçları için 300 kişilik bir ekip yurtdışından gelirken, Türk ekibiyle birlikte yaklaşık 600 kişi U2 için inşaat, catering ve lojistik hizmetleri için harıl harıl çalışıyor. (Radikal)