İstanbul'da konut kredisi alanlara vergi takibi

İnşaatçılar, İstanbul Vergi Dairesi tarafından yakın takibe alındı. Bankalardan konut kredisi alan 6 bin 800 kişinin bilgilerini edinen uzmanlar kullanılan krediyle alınan gayrimenkul bedelini kontrol ederek oluşabilecek bir vergi kaçağının önüne geçmeyi hedefliyor.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - İnşaatçılar, İstanbul Vergi Dairesi tarafından yakın takibe alındı. Bankalardan konut kredisi alan 6 bin 800 kişinin bilgilerini edinen uzmanlar kullanılan krediyle alınan gayrimenkul bedelini kontrol ederek oluşabilecek bir vergi kaçağının önüne geçmeyi hedefliyor.
100 bin YTL'nin üzerinde kredi kullananları takibe aldıklarını söyleyen İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, "Biz bazı göstergeleri inceliyoruz. Öncelikle kullanılan krediyle satın alınan gayrimenkul bedelinin birbirine yakın hatta bedelin daha fazla olması lazım. Satış bedelinin kullanılan kredinin altında olmaması gerekli. Konutların 150 metrekarenin altında ya da üstünde olup olmadığına bakıyoruz. Bu bedelle birlikte satıcının katma değer, gelir ve tapu harcı vergisi üzerinde doğru şekilde beyan vermesine, inşaatı yapan kişinin malzeme alırken bunları faturaya bağlayıp bağlamadığına dikkat ediyoruz" diye konuştu.
Ulusoy, şöyle devam etti: "Vergi dairelerine katma değer beyannamesi verildiği zaman belirli bir tutarın üzerindeki beyannameleri bir merkezde topluyoruz. 10 kadar denetmen, 40 kadar da gelir uzmanı bunları inceliyor, mal aldığı ve sattığı insanların dökümünü istiyoruz, bu kişilerin sakıncalı olup olmadığını, geçmişte birtakım naylon fatura düzenleme işine karışıp karışmadığını inceliyoruz, uzun yıllardan beri bu tutarda beyanname verenleri almıyoruz ama yeni birdenbire ortaya çıkan mükellefleri inceliyoruz. Uygulamaya yaklaşık beş ay önce başladık."
'50 kuruşla uğraşmayacağız'
Bu yılki faaliyetleri hakkında da bilgi veren Mehmet Akif Ulusoy, şunları söyledi: "2005'e göre tahakkukta yüzde 21'lik, tahsilatta yüzde 26'lık bir artış var. Bir komisyon oluşturacağız. 10 liralık vergi kaçarken bir yanda 50 kuruşla uğraşmanın anlamı yok, gücümüzü 10 lira için harcamamız gerektiğini düşünüyoruz."
İşgale 'foto' çözüm
İstanbul Defterdarlığı, şehirde işgal altındaki Hazine arazilerini saptamanın yolunu 'teknoloji'de buldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Toplu Konut İdaresi ve İSKİ'yle birlikte çalışarak şehri havadan fotoğraflayan kurum, bu fotoğraflar üzerine ada-paftaları yerleştirerek hangi arazilerin işgal edildiğini saptıyor. İlk olarak Tuzla Bölgesi'nde bu çalışmaları başlatan İstanbul Defterdarlığı bu sayede gelirleri yüzde 100 arttırdı ve sadece bu bölgede 10 trilyona yakın gelir tahakkuk etti.