İstanbul'da suya yüzde 8.5 zam

CHP ve Saadet partili üyelerin itirazlarına rağmen Belediye Meclisi'nde AKP'lilerin oylarıyla suya zam yapıldı. Zam 1 Ağustos'tan itibaren uygulanacak

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi,  Tarife Komisyonu’nun önerdiği yüzde 8.5’luk zam oranını oy çokluğuyla kabul  etti. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin dün gerçekleştirdiği oturumda, İSKİ’nin  talep ettiği suya zam teklifi ele alındı. Teklifin görüşülmek üzere gönderildiği Tarife Komisyonu, İSKİ’nin yüzde  15’lik zam teklifini uygun bulmayarak, bu teklifin yüzde 8.5’a çekilmesine karar  verdi. Meclis toplantısında da komisyonun önerdiği yüzde 8.5 zam oranı, oy çokluğu ile kabul edildi. Oylamada CHP ve Saadet Partili üyelerin ret oyu kullandığı öğrenildi.

CHP’li Tekin: Eylem yapacağız
Yeni zam oranı, 1 Ağustos tarihinde yürürlüğe girecek. Suya zam görüşmeleri sırasında CHP’liler, AKP’li bazı üyelerin su zammından rahatsız olduklarını belirterek, oylamanın gizli yapılması teklifinde bulundu. Teklif reddedildi.  CHP Grup Başkanı Gürsel Tekin, zamma karşı eylem yapacaklarını belirterek, “Konuyu yargıya taşıyacağız” dedi. Saadet Partili Yakup Özbek de “Yağmur, su bol. Barajlar dolu. Bırakın su fiyatlarının düşürülmesini en azından zam yapılmamasını istiyoruz. Ticari meta olarak görülen suya yapılan bu zammı kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu. AKP Grup Başkan Vekili Ergün Turan da su zammını şu sözlerle savundu: “İSKİ’nin sadece sağlıklı su getirme görevi yok. Bunun yanında şehir yatırımlarının devam etmesi gerekiyor. Atık suyun çevreye zarar vermeden uzaklaştırılmasını sağlamak da İSKİ’nin görevi...”
İSKİ’nin yeni su tarifesi şöyle:

Müşteri Grubu Eski tarife Yeni tarife
Konut 1: (0-10 metreküpe kadar) 2.13 2.31
Konut 2: (10-20 metreküp kullanımlar) 3.20 3.47
Tüm işyeri kullanımları 4.58 5.96
Resmi ve Özel okulların tüm kullanım 2.13 2.31
Konutlarda müşterek kalorifer suyu 2.13 2.31
Konutlarda Bahçe sulama 2.13 2.31
Resmi ve Özel hastaneler 3.20 3.47