İstanbul'dan 7.4 milyar liralık Varlık Barışı

İstanbul Vergi Dairesi Başkanvekili Koç, Varlık Barışı kapsamında İstanbul'dan 7.4 milyar TL'lik başvuru olduğunu açıkladı

İSTANBUL - İstanbul Vergi Dairesi Başkanvekili ve Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Koç, Varlık Barışı  uygulaması kapsamında İstanbul’da 7.4 milyar liralık başvuru yapıldığını söyledi. 
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği ‘Gelir İdaresi ve Varlık Barışına İlişkin Uygulamalar - Sorunlar-Çözümler’ konulu toplantıya katılan Mehmet Koç, “İstanbul’da ciddi bir talep var. Büyük mükelleflerde 4.5 milyar lira, küçük mükelleflerde 2.9 milyar liralık başvuru var” dedi. 

‘Küçük mükellefler hızlandı’
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün TBMM Genel Kurulu’nda, 2010 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı’nın sunumunda, Varlık Barışı’nda 12 Aralık itibarıyla beyan edilen varlık tutarının 24.5 milyar lira, tahakkuk eden verginin 826 milyon lira, tahsilatın 442 milyon lira  olduğunu söylemişti. Dünkü toplantıda konuşan Mehmet Koç, “Son bir haftada yapılan başvurular ile küçük mükelleflerin başvuru tutarı 1.5 milyar liradan 2.9 milyar liraya çıktı” dedi.  

Yüzde 5 vergi uygulanacak
Varlık Barışı kapsamında gerçek ve tüzelkişilerce 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla sahip olunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve taşınmazların ilgili banka, aracı kurumlar ya da vergi dairelerine beyanına dair son tarih Bakanlar Kurulu tarafından 31 Aralık’a uzatılmıştı. Kanunla mükelleflere, yasal kayıtlarda yer almayan bazı kıymetlerini, yurtiçindeki ve yurtdışındaki kayıtlarına geçirme imkanı veriyor. Maliye yurtdışından gelecek varlıklar için yüzde 2 oranında, Türkiye’deki varlıklar için de yüzde 5 vergi uyguluyor.
Toplantıda konuşan Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Adnan Ertürk ise daha önce bilgi verme konusunda ketum davranan bazı ülkelerin yeni dönemde bilgi vermeye hazır olduklarını açıklamalarının, kanunun süresini uzatılmasında etkili olduğunu vurguladı. Ertürk Varlık Barışı’nda beyan edilen tutarın 14.8 milyar liralık kısmının ilk dönem uygulamasından geldiğini anlattı. (Radikal)