İstanbullu, Levent Kanyon'a koştu

Eczacıbaşı Topluluğu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın 200 milyon dolarlık yatırımla Levent'te faaliyete geçirdiği Kanyon'u açıldığı 30 Mayıs'tan bugüne kadar 1.7 milyon kişi ziyaret etti.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Eczacıbaşı Topluluğu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın 200 milyon dolarlık yatırımla Levent'te faaliyete geçirdiği Kanyon'u açıldığı 30 Mayıs'tan bugüne kadar 1.7 milyon kişi ziyaret etti.
Dört katlı alışveriş merkezinin yanı sıra 26 kattan oluşan ofis binası ve 179 dairenin olduğu konut bölümünün bulunduğu Kanyon, 37 bin 500 metrekare alan üzerinde kuruldu. Kanyon'un alışveriş merkezinde dokuz sinema salonu, restoranlar, kafeler, barlar, spor ve sağlık merkezi, açık-kapalı yüzme havuzu, 160 mağaza ve gurme market yer alıyor.
'Herkes mutlu ayrılıyor'
Kanyon Genel Müdürü Markus Lehto, "Bir alışveriş merkezinden çok insanlar için bir buluşma noktası yaratmayı amaçladık. Bunu da başardık. Burada herkes için bir şeyler var. Bunu gelenlerin yüzüne bakınca görebiliyorum. Genelde herkes buradan mutlu ayrılıyor. Çünkü Kanyon insanlar üzerinde tatil hissi uyandırıyor" dedi. Markus Lehto'ya göre Kanyon Türkiye'deki alışveriş sektörünün de gelişmesine de katkıda bulundu.
'Metrocity'ye yaradı'
Kanyon'un sinerjisi sayesinde en yakın rakipleri Metrocity'nin müşteri sayısının yüzde 25 arttığını belirten Lehto devam etti:
"Gerek kuruluş gerekse açılış aşamasında herkes bizim Metrocity'nin müşterilerini alacağımızı sanıyordu. Oysa biz kendi müşteri kitlemizi yarattığımız gibi Metrocity'nin müşteri sayısının da artamasını sağladık. Kanyon farklı konsepti, mimari yapısı ve mağaza karmasıyla diğer alışveriş merkezlerinden çok farklı. 40'a yakın marka ilk kez Kanyon'da İstanbullularla buluştu. Mekân insanları o kadar heyecanlandırdı ki çoğu gezmekten alışveriş etmeyi unuttu. Ama buna rağmen cirolar çok iyi. Ay sonunda evlerde de teslimata başlayacağız. Konut kısmında toplam 500 kişinin yaşayacağını tahmin ediyoruz. Bu arada tapu işleminden sonra ikinci el satışların da başlayacağını düşünüyoruz. Onu da biz takip edeceğiz."
Evlerin tamamı satıldı
Marcus Lehto'nun verdiği bilgiye göre Kanyon evlerinin tamamı daha inşaat aşamasındayken sahiplerini buldu. Kanyon evleri kentin merkezinde, sosyal yaşamdan kopmadan doğanın tadını çıkarabilme iddiasında. Balkonları, terasları, bahçeleri ve yürüyüş alanlarıyla adeta bir parkın içinde yer alan Kanyon evleri, öte yandan, ileri otomasyon sistemleri, klimalı daireleri, açılabilir pencereleri ve etkileyici iç mimarisiyle de dikkat çekiyor. Kanyon'da 80 metrekareden 380 metrekareye kadar değişen büyüklüklerde, fiyatları 220 bin dolarla 2 milyon dolar arasında değişen 179 daire bulunuyor.
Yüzlerce mağaza sırada
Kanyon'da 160 mağaza bulunduğunu, bunların yüzde 45'inin yabancı, yüzde 55'ininse yerli olduğunu belirten Marcus Lehto, "Dolayısıyla yerli üreticilerin 'Bize Kanyon'da yer verilmedi' şeklindeki sözleri yanlış. Biz sadece Kanyon'da çok yakın mesafede bulunan Metrocity ile aynı mağazaların olmamasına dikkat ettik" dedi.
Bu amaçla şu anda ihtiyaç duyulan ve gelecekte ilgi görmesi beklenen markaları seçtiklerini dile getiren Lehto, "Yaptığımız bu mağaza karması da işe yaradı. Şu anda merkezde bulunan 160 mağazanın tamamı dolu. Ama yüzlerce mağaza da Kanyon'da yer almak için sırada bekliyor. Biz bir firmayla anlaşacağımız zaman onu çok araştırıyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.