İstanbullunun yüzde 70'i borçla yaşıyor

İstanbullunun yüzde 70'i borçla yaşıyor
İstanbullunun yüzde 70'i borçla yaşıyor

CHP?li Gürsel Tekin, Kemal Kılıçdaroğlu ve Esfender Korkmaz (soldan, sağa) araştırmayı açıkladı. FOTOĞRAF: AHMET DUMANLI / AA

Krizin İstanbul'da yaşayanlar üzerine etkisini ortaya koyan araştırmaya göre, halkın yüzde 70'i borçla yaşıyor, borcun yüzde 62'si ise kart borcu

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları Vakfı’nın yaptığı araştırma krizin İstanbul halkı üzerindeki etkilerini göz önüne serdi. Araştırmaya göre İstanbulluların yüzde 86.9’u krizden etkilendi, halkın yüzde 70’i borçla yaşıyor, bu borçların yüzde 62’si kredi kartı ve banka kredisi borcu, yüzde 24’ü kıyafetten, yüzde 23’ü ise gıda harcamalarından kıstı. Ama yine de halkın yüzde 49’u gelecekten umutlu.
Araştırma dün CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanvekili adayı Gürsel Tekin ve CHP İstanbul milletvekili Prof.Dr. Esfender Korkmaz tarafından yapılan toplantıyla açıklandı. Araştırma, İstanbul’da kent nüfusunun yüzde 74’ünün yaşadığı, 18 ilçede 1066 kişiyle görüşülerek yapıldı.
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, sonuçlara göre insanların işsizliği de yoksulluğu da iliklerine kadar hissettiklerini belirterek “Ancak ekonomik krizin etkilerini bu kadar çok hisseden halkın umutlu olması güzel” dedi. İşte rakamlarla metropolde ekonomik kriz : 
* ‘Ekonomik kriz denince aklınıza ilk gelen şey nedir?’ sorusuna yüzde 33’ü ‘işsizlik’ diye cevap verirken, yüzde 25’i ise ‘yoksulluk ve geçim sıkıntısı’ dedi. 
* Araştırmaya katılanların yüzde 86.9’u ‘Ekonomik krizden etkilendiniz mi ?’ sorusuna ‘evet’ dedi. Sadece 140 kişi krizden etkilenmediğini belirtti. 
* Son bir yılda bireylerin yüzde 76.7’sinin bir tanıdığı işinden oldu. 

Yüzde 70 borçla yaşıyor 
* Araştırmaya katılanlara göre krizin çıkmasından dünya ekonomisini yönetenler sorumlu. Hükümeti görenlerin oranı yüzde 24.9. 
* İstanbul’da yaşayanların yüzde 70’i borçla yaşıyor. Bunların yüzde 62.87i kredi kartı ve banka kredisi borcu. Yüzde 31’i ise eş dost akrabalarına borçlu. 
* İstanbulluların sadece yüzde 35’i kredi kartı borcunun tamamını ödüyor, geri kalan yüzde 65’i ise asgari tutar, asgari tutardan fazla ya da hiç ödeme yapmıyor.
* 2008 başında geliri hane halkının ihtiyaçlarını karşılayanlar yüzde 69.3 iken 2009 başında bu oran yüzde 45’e düştü.
* Halkın yüzde 49.5’i geliri ile ayın sonunu getiremiyor. 
* ‘İş bulmayı umut ediyor musunuz ?’ sorusuna ‘krizden çıkıldığında’ diyenlerin oranı yüzde 30.8. ‘Kriz olsa da iş bulurum’  diyenlerin oranı da yüzde 26,2. ‘Kriz öncesinde de şimdi de umudum yok’ diyenlerin oranı ise yüzde 43. 
* Ankete katılanların yüzde 46.8’i gelecekten umutlu iken yüzde 30.5’i ise umutsuz olduğunu dile getiriyor.
 

Krize tedbir alan yok
 Araştırmaya göre İstanbul halkının yüzde 52.2’si krizle ilgili tedbirlerin alındığına inanmazken, yüzde
31.5’i ise tedbir alındığını düşünüyor. İşte araştırmadan diğer ilginç satır başları. 
* İstanbulluların yüzde 32.1’i Türkiye’de krizin etkilerinin ‘dünyadaki gelişmelere bağlı azalacağını’ düşünürken, krizin geçmesinin ‘uzun zaman alacağını’ düşünenlerin oranı yüzde 27.5, ‘kısa zaman alacak’ diyenlerin oranı ise yüzde 20.5. Yüzde 19.9’luk oran ise ‘sürekli kriz içindeyiz’ diyor. 
* Halkın yüzde 79.8’i kriz dolayısıyla endişeli bir bekleyiş içerisinde iken,kriz dolayısıyla yakın çevresinde esnaf dükkânının kapandığını söyleyenlerin oranı yüzde 63.1.
* Halkın yüzde 61.8’i Türkiye’nin fakirleşeceğini düşünürken,yüzde 38’i ise fakirleşmeyeceğini düşünüyor.
(Radikal)