İstanbul'u gıda ve giyim vurdu

İstanbul'u gıda ve giyim vurdu
İstanbul'u gıda ve giyim vurdu
İstanbul'da son üç yılın ekim ayındaki en büyük enflasyon oranı gerçekleşti. Gıda ve giyimde enflasyonu körükledi. Kültür, eğitim ve eğlence sektöründe fiyatlar düştü

  İSTANBUL /ANKA

İstanbul’un enflasyonu Ekim ayında perakende fiyatlarda bir önceki aya göre yüzde 3.09, toptan fiyatlarda ise yüzde 1.69 oranında artış gösterdi.

İstanbul Ticaret Odası ( İTO ) Ekim ayı enflasyon verilerini açıkladı. İTO’nun İstanbul ili için hazırlanan 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksine göre perakende fiyatlar Ekim’de bir önceki aya göre yüzde 3.09 artış gösterdi. İstanbul’da Ekim ayları itibariyle son 3 yılın en yüksek enflasyonunun gerçekleşmesinde, gıda ve giyim gruplarında kaydedilen fiyat artışları etkili oldu. Kültür, eğitim ve eğlence harcamaları grubunda yaşanan fiyat azalışı ise endekse negatif yönde etki yaptı. Yıllık bazda perakende fiyatlarda artış yüzde 10.19 olurken, 24 aylık serilerden oluşan yıllık ortalama artış ise yüzde 10.25 düzeyinde gerçekleşti.

-TOPTAN EŞYA FİYATLARI YÜZDE 1.69 ARTTI-
Ekim’de Toptan Eşya Fiyatları İndeksine göre toptan fiyatlar ise yüzde 1.69 oranında artış gösterdi. Mensucat, işlenmemiş madenler ve gıda maddeleri grubundaki fiyat artışları genel indeks artışında etken olurken, kimyevi maddeler grubunda fiyat azalışı izlendi. Toptan eşya fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10.48 oranında, 24 aylık serilerden oluşan yıllık ortalama ise yüzde 8.07 oranında artış sergiledi.

bigPara.com