Istaş'ın yüzde 60'ı İngilizlere

Isıl işlem sanayiinde dünyanın en büyüğü olarak kabul edilen İngiliz Bodycote firması Türkiye'de aynı alanda faaliyet gösteren Istaş'ın yüzde 60'ını satın aldı.

İSTANBUL - Isıl işlem sanayiinde dünyanın en büyüğü olarak kabul edilen İngiliz Bodycote firması Türkiye'de aynı alanda faaliyet gösteren Istaş'ın yüzde 60'ını satın aldı. İzmir'de 1979 yılında metalürji mühendisleri Ahmet Demirok, Erol Kınalıkuzu, Aydın Telseren ve tekstil mühendisi Tamer Taşkın'ın kurduğu Istaş'ı İngilizlerin ne kadara satın aldığı bilgisi gizli tutuldu.
Dünyada 35 ülkede 324 fabrikasıyla faaliyet gösteren Bodycote'un Kurumsal Geliştirme Müdürü Derek Sleight mali boyut hakkında, "Her güzel yatırımda olduğu gibi iki taraf da mutlu olmadı" demekle yetindi.
Yeni yatırım yapacak
Türkiye'de İzmir, Bursa, Ankara, Adana ile İstanbul'da Beylikdüzü ve Bayrampaşa'da toplam altı fabrikası bulunan Istaş'ın Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, "Sektörlerinde biri dünya lideri, diğeri Türkiye lideri. Şu anda Istaş, İzmir'de yeni bir fabrikanın kuruluşu için çalışmalara başlamış durumda. Üç yılda 2007-2010 arasında yapılacak yatırım miktarı 5 milyon avro'yu bulacak. Bodycote-Istaş ortaklığı Türkiye'ye yeni yatırımlar çekecek. Çünkü Bodycote Avrupa'daki müşterilerinin Türkiye'ye yatırım yapacağına inandığı için buraya geldi" dedi.
İngilizlerle yaptıkları bu ortaklıkla uzay ve havacılıkta daha etkin olmayı hedeflediklerini belirten Istaş Genel Müdürü Barış Telseren, "Bodycote'un Doğu'ya açılan kapısı olmayı planlıyoruz" diye konuştu. Bodycote Grup Direktörü Jan Elwart ise neden Türkiye'yi ve neden Istaş'ı seçtiklerini şu sözlerle açıkladı: "Türkiye 70 milyonu aşan nüfusuyla dev bir pazar. Istaş, Orta Asya ve Kafkaslar'dan, Ortadoğu'ya kadar çok geniş bir alana yayılırken bizim bölgedeki yeni merkezimiz olacak. Bir yıl içerisinde Türkiye pazarına 4 milyon sterlinlik yatırım yapmayı hedefliyoruz."Çeliğe su veriyorlar
Halk dilinde 'çeliğe su verme' olarak olarak bilinen ısıl işlem, son ürünün meydana getirilmesi sırasında kullanılan çelik ve benzeri metallerden yapılan parça ve bölümlerin sertleştirimesi anlamına geliyor. Bazen tam tersi olarak bu mamullerin yumuşatılması için de ısıl işlem sistemi uygulanıyor.
Otomotivden, uçak, makine ve savunma sanayiine kadar birçok sektörde güvenlik ve kalite için metallere uygulanan ısıl işlem hayati öneme sahip. Isıl işlem atmosfer kontrollü fırınlar, indüksiyonla sertleştirme tezgâhı, vakumla sertleştirme fırınları gibi teknolojik sahip ekipmanlarla yapılıyor.