İstasyonlarda yazarkasa seferberliği başlıyor

Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, akaryakıt sektöründeki kaçağın devlete faturasının 2.5 katrilyon lira gibi büyük bir rakama çıktığını belirterek, "Kaçak akaryakıtla mücadele için pompalara yazarkasa ve depolara elektronik sayaç uygulaması kısa sürede başlayacak" dedi.

ANKARA - Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, akaryakıt sektöründeki kaçağın devlete faturasının 2.5 katrilyon lira gibi büyük bir rakama çıktığını belirterek, "Kaçak akaryakıtla mücadele için pompalara yazarkasa ve depolara elektronik sayaç uygulaması kısa sürede başlayacak" dedi.
Osman Arıoğlu, akaryakıt pompalarına yazarkasa takılması işleminden kesinlikle geri dönüş olmayacağını söyledi. Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele için iki aşamalı bir çalışma yürüttüklerini anlatan Gelir İdaresi Başkanvekili, şöyle devam etti:
Elektronik sayaç takılacak
"Bu işin bir ayağında depoların kontrolü var. Kısa bir süre önce gümrüklerle birlikte tüm depolarda fiziki kontrol ve sayım yapıldı. 300 gelirler kontrolörünün yanı sıra gümrük müfettişleri ve gümrük kontrolörlerinin katıldığı bu çalışmaya ilişkin değerlendirmeler sürüyor. Diğer yandan depolara merkeze bağlı elektronik sayaçlar konulacak. Bu yöntem sayesinde depolardaki kaçak ortaya çıkarılacak."
Çalışmanın ikinci ayağını ise akaryakıt istasyonlarına yazarkasa projesinin oluşturduğunu belirten Arıoğlu, Türkiye'de halen 12 bin akaryakıt istasyonu bulunduğunu, ilk aşamada 8 binine yazarkasa takılacağını belirtti.
Şu ana kadar beş firmanın hukuki ve teknik olarak akaryakıt pompalarına yazarkasa konusunda kendilerinden onay aldığını hatırlatan Arıoğlu, şunları söyledi: "Ana dağıtıcılar ile akaryakıt istasyonlarına, yazarkasa firmalarıyla sözleşme imzalamaları için yarın akşama kadar süre verdik."
Arıoğlu, ana dağıtıcılar ile bayilerin yarın akşama kadar yazarkasa firmalarıyla yapacakları sözleşmelerin ardından, çarşamba gününden itibaren de istasyonlarda denetime başlayacaklarını ifade etti. Denetimlerde, istasyonlardan sözleşmenin isteneceğini ifade eden Arıoğlu, "Eğer ana dağıtım firması kendi adlarına sözleşme yapmışsa, bunu mutlaka belgelemek zorunda. Aksi halde cezai müeyyide ile karşı karşıya kalırlar. Yazarkasa bağlama işi eylülde biter" diye konuştu.