İstatistiki hata!

İstatistiki hata!
İstatistiki hata!
TÜİK'te ekonominin olmazsa olmaz verilerini toplayan personel 'güvencesiz' çalışıyor. Geçici personel yarın İstanbul'da sokağa iniyor.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye ’nin en önemli istatistikleri için bilgi toplanması onların elinde. Ancak onların ne güvencesi var ne de fazla mesaileri. Enflasyon, büyüme, işsizlik, yoksulluk, dış ticaret gibi Türkiye ekonomisinin en önemli makroekonomik verilerini toplayan ve kamuoyuna açıklayan Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) bu istatistikleri oluşturan 1700 kişi 4/C statüsünde güvencesiz çalıştırılıyor. TÜİK’te güvencesiz çalışanlar yarın İstanbul’da sokağa çıkacak. KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası’na (BES) üye çalışanlar “Güvencesizler için insanca çalışma koşulları ve güvenceli istihdam istiyoruz” diyecek.
Türkiye’nin gündemine Tekel işçileri ile giren 4/C Devlet Memurları Kanunu’nda özelleştirmeler nedeniyle diğer kamu kurumlarında çalışan geçici personeli kapsıyor. Ancak 1972’den beri TÜİK’te çalıştırılan geçici personel özelleştirme mağduru değil. TÜİK’te yaklaşık 2500 kişi anket çalışmalarını yürütmek için geçici personel olarak çalıştırılıyor. TÜİK çalışanlarının verdiği bilgiye göre geçici personel yılda 11 ay 20 gün görev başında. Yıl sonlarında 10 gün işten çıkarılıyor ve yılbaşında yeniden sözleşme yapılıyor. 

Maaşları çok düşük
Türkiye için olmazsa olmaz verileri, nüfus sayımından sanayi istatistiklerine, hayvan sayımından enflasyona, işgücünden dış ticarete bu personel topluyor. TÜİK çalışanlarının verdiği bilgiye göre sorun da burada çıkıyor. Kadrolular gibi çalışmalarına rağmen en düşük memur maaşı olan 1630 lira bile alamıyorlar. Lise mezunları aylık 965, üniversite mezunları ise 1050 lira alıyor. Kıdem hakları bulunmayan 4/C’li çalışanların yemek ve yol ücretleri de yok.
TÜİK geçici çalışanlarına göre TÜİK’in asli ve sürekli görevi olan veri toplama, anket ve analiz çalışmalarını onlar yürütüyor. Ayrıca çalışanlar TÜİK’te işlerin süreklilik arz ettiğini belirterek “TÜİK’in işleri arasında dönemsel olarak nitelenebilecek her hangi bir faaliyet alanı ya da iş yoktur. Zaten istatistik çalışmaları için sürekli ve düzenli olarak ölçüm yapılması gerekir” diyor.

Sosyal hakları yok
* TÜİK’te 2500 kişi 4/C kapsamında çalışıyor.
* Lise mezunları 965, üniversite mezunları 1050 lira alıyor.
* Kıdem tazminatları, yemek, yol ücreti hakları yok.
* 25 yıl çalışıp emekli olan geçici personel bile var.
* Yılda sadece 11 ay 20 gün primleri ödeniyor.
* Sözleşmesi feshedilenlere kıdem ya da ihbar ödenmiyor.

4C nedir?
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre 4/C, özelleştirmelerden dolayı başka kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilecek geçici personeli kapsıyor. C statüsünü tanımlayan ilk koşul, 1 yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olması.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107736810773682

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Netekim ucubeye dönmüştü kurum, - aliismettekin

  işi hesap kitap ve güven veren kurum olmak olan die sonradan oldu tüik ve gülüp geçilen burun kıvırılan desteksiz veri yayınlayıp iktidarın ne kadar başarılı olduğunun tasdikçisi kurum gibi görünen yapıya geçmişti, buna parelel olarak verileri ile uyumlu bir personel politikası varmış demekki.

  Haydi - Cemile Duru

  Eh kolay gelsin..De bir de bu çalışanlar cesaretle gerçek rakamları açıklayıverseler.Mutlaka ellerinde veriler vardır.Haydi yapabilirsiniz.