İşte büyümenin kahramanları

İşte büyümenin kahramanları
İşte büyümenin kahramanları
Ekonominin ilk çeyrekte beklentileri aşarak % 3,2 büyümesinde başrolü Avrupa'ya rağmen dış ticareti arttıran ihracatçılar oynadı.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

ANALİZ

Türkiye ekonomisi 2012 yılının ilk çeyreğinde yüzde 3,2 büyüdü. Beklentiler yüzde 2,8 seviyesindeydi. Bir yıldır vatandaşın sırtladığı büyümede ilk çeyrekte sorumluluğu ihracatçılar üstlendi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre büyümeye dış ticaretin katkısı 4.5 puana ulaştı. Bunda Avrupa’daki kriz nedeniyle yeni pazarlar arayışına giren ve başarılı olan ihracatçıların katkısı büyük. İhracat ilk çeyrekte yüzde 13,2 artarken, ithalat yüzde 5 azaldı. Rize’de dün haziran ayı ihracat verilerini açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyeleri ihracattaki artışın sürdüğünü duyurdu. Buna göre haziranda ihracat yüzde 3,59 arttı ve 11.8 milyar dolara çıktı. Yılın ilk altı ayında ise 72.9 milyar dolarlık ihracat yapıldı.
Geçen yıllarda gündeme sürekli kur tartışmalarıyla gelen ihracatçılar krizle birlikte rotayı yeni pazarlara çevirdi. Afrika, ABD , Ortadoğu ve Asya’yı yeniden keşfeden ihracatçılar en büyük pazar Avrupa’daki krizin etkisini yok etmeye çalıştı. Ve yılın ilk çeyreğinde başarı geldi. Yüzde 3,2’lik büyümeye 2.99 puan katkı yapmayı başaran ihracatçılara bir destek de Merkez Bankası’nın iç talebi baskılayıp ithalatı kontrol altına alma çabalarının da sonuç vermesinden geldi. Böylece ithalat yüzde 5 azaldı ve dış ticaretin büyümeye net katkısı 4.5 puana kadar çıktı.
İhracatçılar yılın ikinci çeyreğinde yavaşlama yaşasalar da üçüncü çeyrek yüzde 3,59’luk büyümeyle başladı. Bu yıl aylık 11 milyar dolar sınırının altına hiç inilmedi ve haziran ihracatı da 11.8 milyar dolara ulaştı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi haziranda en fazla ihracat yapılan ülkenin 1.1 milyar dolarla Almanya olduğunu belirtirken 913 milyon dolarla Irak’ın ikinciliğe oturduğunu söyledi. Büyükekşi’nin verdiği bilgilere göre ABD’ye ihracat yüzde 51, Mısır’a yüzde 39, Irak’a yüzde 38, Suudi Arabistan’a yüzde 31 arttı. Avrupa’da ise düşüş sürüyor. İtalya’ya yüzde 20, Almanya’ya yüzde 7 ihracat azalması yaşandı.
Haziranda otomotiv yine 1.6 milyar dolarla en fazla ihracat yapan sektör olsa da geçen yıla göre yüzde 9,11 azalma var. Çelik sektörü 1.5 milyar dolar, hazırgiyim ise yüzde 4,1’lik azalmaya rağmen 1.4 milyar dolar ihracat yaptı.

bigPara.com